Uzayda işlenen ilk suçun mağduru Summer Worden konuştu: Hayatımı zindan etti

Uzayda işlenen ilk suç olarak tarihe geçen olayda bu defa mağdur eş Summer Worden konuştu.

Amerikan Uzay ve Havacılık Kurumu (NASA), ABD’li astronot Anne McClain’in kendisine boşanma davası açan eşi Summer Worden’ın banka hesaplarına girdiğini kabul etmesi üzerine soruşturma başlatmıştı.

Bir süre önce Dünya’ya dönen McClain, New York Times gazetesine avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamada, hesapta faturalar ve Worden’ın birlikte büyüttükleri oğlu Briggs'in masrafları için yeterince para olup olmadığını kontrol etmek istediğini belirtmişti.

Uzayda işlenen ilk suç olarak adlandırılan vakada Summer Worden ilk kez konuştu.

ABD'li yayın kuruluşu ABC'ye konuşan Summer Worden olayın medya ilgisi kazandığı noktada çıkmak ve hikayesini anlatmak istediğini çünkü olayın, hukukla doğrultulu bir noktaya doğru gitmediğini belirtti.

Böyle bir olayın ailesinin başına geleceğini hiç tahmin etmediğini söyleyen Summer Worden yaklaşık 2 hafta önce görülen davada eski partneri McClain'in oğlunu haftada 2 defa görme hakkını elde ettiğini ifade etti.

Eski eşinin hayatını zindan ettiğini belirten Summer Worden tutsak gibi yaşadığını söyledi.

McClain'in yaşamını kontrol etmeye çalıştığını öne süren Summer Worden, haftada en az üç gün akşam 7'de evde olmaları gerektiğini çünkü McClain'in oğlu ile o saatlerde görüntülü görüşme yaptığını aktardı.

Akşam 7 gibi genellikle akşam yemeği saatleri olduğunu belirten Summer Worden, McClain'i oğlunu kendisinden uzaklaştırmakla suçladı.

Geçtiğimiz cumartesi günü konuya ilişkin Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan McClain, söz konusu iddiaları reddetti ve yanlış bir şey yapmadığını savundu.

Summer Worden ile sıkıntılı bir boşanma süreci geçirdiklerini belirten McClain, davanın medya malzemesi olmasına ateş püskürdü ve yorum yapma hakkını soruşturma sonrasına bıraktığını yazdı.

McClain, yanlış bir şey yapmadığı konusunda ısrarını korusa da NASA, Worden’ın Federal Ticaret Komisyonu’na şikâyeti sonrası inceleme başlattı.

McClain, Hava Kuvvetleri’nde subay olan Worden ile 2014’te evlendi. Çiftin boşanma davasının gelecek ay sonuçlanması bekleniyor.

West Point askeri akademisinden mezun olan ve Irak’ta savaş pilotu olarak 800 saat uçuşu bulunan McClain, NASA’daki görevine 2013’te başladı. Uluslararası Uzay İstasyonu ABD, Rusya, Avrupa, Kanada ve Japonya’ya ait. Avrupa ise anlaşmada tek bir ülke olarak geçiyor.

Varılan anlaşmaya göre burada görev yapan kişiler ve mülkleri için astronotların vatandaşı olduğu ülkelerin yasaları geçerli.