"Valilik sebze satmaya benzemez" sözleri sonrası o vali istifa etti

Japonya'da Şizuoka Eyalet Valisi Kawakatsu Heita, "Valilik, her gün sebze satmak ya da ineklerle meşgul olmaktan farklıdır" sözleri sonrası eleştirilince "Duygularınızı incittiysem özür dilerim" diyerek istifa etti.

"Valilik sebze satmaya benzemez" sözleri sonrası o vali istifa etti

Şizuoka Valisi Kawakatsu, eyalet valiliğinde yeni işe başlayanlara hitaben yaptığı konuşmada hakaret ve ayrımcılığa yol açmakla eleştiriliyor.

Kawakatsu, "Valilik, bir başka deyişle bir düşünce kuruluşudur. Her gün sebze satmak ya da ineklerle meşgul olmaktan farklıdır. Temel olarak herkes son derece zeki insanlardır." ifadelerini kullandı.

Eyalet Valiliği, Kawakatsu'nun açıklamaları nedeniyle telefon ve e-posta yoluyla 1800'e yakın şikayet aldıklarını bildirdi.

Kullandığı İfadeler için ulusal basında meslek ayrımcılığı eleştirileri yöneltilen Kawakatsu, düzenlediği basın toplantısında kimseye hakaret etmediğini savundu.

İfadelerini geri almayan ancak kamuoyundan özür dileyen Kawakatsu, "Uygunsuz sözlerimden dolayı kalp kırdım. Duygularınızı incittiysem özür dilerim. Bütün meslekler eşit derecede değerli ve hepsi gerekli." dedi.

Vali Kawakatsu, görevinden istifa etme kararı aldığını kaydederek, sebep olduğu gafın kararında etken olduğunu belirtti.

"Valilik sebze satmaya benzemez" sözleri sonrası o vali istifa etti - Resim : 1