Van'da çocuk iskeletinin kolunda bulundu

Van'ın Gürpınar ilçesi Çavuştepe Kalesi'nde devam eden kazılarda çok önemli bir keşfe imza atıldı. 2 bin 750 yıllık olan alanda kolunda ejder başlı iki bilezik olan çocuk iskeleti bulundu.

Van'ın Gürpınar ilçesindeki Çavuştepe Kalesi'nde Urartu aristokratlarının gömüldüğü alan olduğu değerlendirilen 2 bin 750 yıllık nekropolde devam eden kazı çalışmalarında, kolun pazu kemiği kısmında ejder başlı iki bilezik ile boyun kısmında takılar bulunan çocuk iskeletine rastlandı.

Kazı Başkanı Prof. Dr. Rafet Çavuşoğlu, "Bu gömü, Urartu arkeolojisi açısından bir ilk. İlk kez böyle bir gömüyle karşılaşıyoruz. İlk kez bir bebeğin pazu kısımlarında bronzdan bileziklere rastladık" açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu, "Bununla birlikte boyun kısmında amulet dediğimiz bir kum taşı ve boncuklardan kolye var. Baş kısmında küçük bir kase var, yiyecek bırakılmış. Bu, bebeğin önemli şahsın bebeği olduğunu bize gösteriyor. Çok güzel süsleyip kapatmışlar" dedi.

Van'ın Gürpınar ilçesindeki Çavuştepe Kalesi'nde, üç yıl önce kazı ve onarım çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan 2 bi̇n 750 yıllık nekropolde, Urartularda aristokratlarının gömüldüğü değerlendirilen alanda bulunan çocuk iskeletinin pazu kısmında ejder başlı iki bilezik ile boyun kısmında takılar bulundu.