Washington Post yazdı: Şimdiye kadarkilerin en büyüğü olacak! Değeri 18 milyar dolar, satış onaylandı

Washington tarafından İsrail'e yapılacak en büyük silah satışlarından birinin önü açıldı. Kimliklerinin açıklanmasını istemeyen 3 ABD'li yetkili İsrail'e 18 milyar dolarlık 50 adet F-15 satışının onaylandığını söyledi.

Washington Post yazdı: Şimdiye kadarkilerin en büyüğü olacak! Değeri 18 milyar dolar, satış onaylandı

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları Kurban Bayramı süresince de devam etti.

ABD ise 7 Ekim 2023'ten bu yana devam eden katliamlara en büyük desteği veren ülke oldu.

Beyaz Saray, kameralar önünde "ateşkes" çağrıları yaparken arka planda İsrail'e silah sevkiyatını artırmaya devam ediyor.

Washington Post'un haberine göre, ABD'de İsrail'e yapılacak en büyük silah satışlarından birinin önü açıldı.

BASKI GÖRÜYORLARDI

Habere göre ABD Kongresi'ndeki iki Demokrat siyasetçi, uzun süredir karşı çıktıkları İsrail'e savaş jeti satışına onay verdi.

Kimliklerinin açıklanmasını istemeyen üç ABD'li yetkili, Temsilciler Meclisi Üyesi Gregory Meeks ve Senatör Ben Cardin'in 18 milyar dolarlık 50 adet F-15 satışını onayladığını söyledi.

Haberde Meeks ve Cardin'in ABD Başkanı Joe Biden yönetimi ve İsrail yanlısı politikacılardan bir süredir baskı gördüğü yazıldı.

ABD'DEN İSRAİL'E DAHA FAZLA DESTEK YOLDA

Bir sonraki adımda ABD Dışişleri Bakanlığı, satışın onaylandığına dair Kongre'ye resmi bildirimde bulunacak. Böylece ABD'nin İsrail'e 18 milyar dolarlık F-15 satışı onaylanmış olacak.

İsrail basınında çıkan haberlere göre ise ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'in Başbakan Binjamin Netanyahu'ya Washington'un önümüzdeki günlerde İsrail'e silah sevkiyatı üzerindeki tüm kısıtlamaları kaldıracağı sözünü verdi.

SİLAH VE MÜHİMMATLAR TESLİM SÜRECİNDE

İsrail Başbakanlık Ofisinin X sosyal medya hesabından ABD’den İsrail’e silah ve mühimmat gönderilmesine ilişkin açıklamada yapıldı.

Açıklamada, “ABD'nin İsrail Büyükelçisi Jack Lew dün Başbakan Netanyahu'ya, Başbakanın bahsettiği mühimmat ve silahların İsrail'e teslim edilme sürecinde olduğunu söyledi.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, Netanyahu’nun teslimatın gerçekleşmesini beklediği ve İsrailli yetkililere ABD’li mevkidaşlarıyla çalışma talimatı verdiği kaydedildi.

Netanyahu dün, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'ın, ABD yönetiminin İsrail'e bazı silah ve mühimmat vermeme sorununu çözmek için çalıştığını doğruladığını belirtmişti.

Blinken'a, ABD'nin son aylarda İsrail'e silah ve mühimmat sağlamamasını "mantıksız" olarak nitelendiren Netanyahu'nun, "ABD'nin en yakın müttefiki İsrail, canı için savaşıyor, İran ve diğer ortak düşmanlarımıza karşı da savaşıyor." dediği aktarılmıştı.