'Yaprak biti' istilasına karşı maskeli önlem

Çorum'da, tarım arazilerinden geldiği düşünülen ‘yaprak biti’ cadde ve sokaklardaki ağaç yapraklarını da sardı. İnsan sağlığını tehdit etmediği belirtilen ‘yaprak biti’ için belediye biyolojik mücadele başlattı. İnsanlar ise maskelerle dolaşıyor.

'Yaprak biti' istilasına karşı maskeli önlem

Hem insanların üstündeki elbiselere hem de bitkilere zarar veren ‘yaprak biti’ kentte yoğun olarak kullanılan cadde ve sokaklardaki ağaçları da sardı.

Vatandaş ve çocuklar ise maskeyle korunarak önlem almaya çalışıyor.

Belediye ekipleri belirlenen alanlarda periyodik olarak ilaçlama çalışması başlattı.

“Sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz”

Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, yaprak bitiyle mücadelede güçlük yaşadıklarını belirterek, cadde ve sokakları araçlarla ilaçlama çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini açıkladı. Aşgın, "Bu böcekle mücadelede noktasında sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz. Tarım alanlarında hasat mevsimi devam ediyor. Bölgedeki sinekler şehrimize geliyorlar. Belediye olarak 24 saat boyunca bizler de ilaçlama çalışması yapıyoruz. Bu her zaman yaşanan bir durum değil tabi, ilgili kurumlarla çalışmalarımızı yaparak sineklerin yok edilmesi anlamında istişareli bir şekilde bu çalışmalarımız yürütülüyor" dedi.

 İnsan sağlığını tehdit etmiyor

Çorum Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Yağbat ise böcek türünün insan sağlığını tehdit etmediğini söyleyerek, Tarım İl Müdürlüğü ve Sağlık İl Müdürlüğü'yle koordine içinde gerekli çalışmaları yaptıklarını ifade etti.

Yağbat, yaprak bitinin, en çok ayçiçeği ekili alanlarından kente geldiğini de aktararak, ilaçlama çalışmalarının etkili olduğunu aktardı.