Yaşadıkları ülkelere dönen gurbetçiler için Kapıkule'de kapasite en üst seviyeye çıkarıldı! Uzun kuyruklar oluştu!

Tatilin bitmesiyle gurbetçiler yaşadıkları ülkelere dönmeye başladı. Yıllık izinlerinde Türkiye'ye gelip yakınlarıyla hasret gideren gurbetçiler, yaşadıkları Avrupa ülkelerine dönüş yolculuğunda Kapıkule Sınır Kapısı'nda uzun araç kuyrukları oluşturdu.

Geri dönen gurbetçiler: "Gurbette hayat çok zor"

Yaz tatili, gurbetçiler için memleket ziyareti anlamına geliyor. Hem deniz tatili, hem yakın ziyaretleri için memleketlerine dönen gurbetçilerin tatilleri bitti. Gelirken kavuşma heyecanıyla dolarken, dönüş yolunda hüzün ve gözyaşı ile yaşadıkları ülkelere dönüyorlar. 

Yaşadıkları ülkelere dönen gurbetçiler için Kapıkule'de kapasite en üst seviyeye çıkarıldı! Uzun kuyruklar oluştu! - Resim : 1

Karayolunu tercih edip kendi araçlarıyla memleketlerine gelen gurbetçiler için Avrupa ülkelerine geri dönerken oldukça zorlanıyorlar. Kavurucu sıcağın altında saatlerce Kapıkule sınır kapısında bekleyen gurbetçiler, uzun kuyruklar oluşturdu. Edirne'den Bulgaristan'a açılan Kapıkule sınır kapısında kapasite en üst seviyelere çıkarıldı, tüm peronları açık tutuluyor.

Yaşadıkları ülkelere dönen gurbetçiler için Kapıkule'de kapasite en üst seviyeye çıkarıldı! Uzun kuyruklar oluştu! - Resim : 2

"Gurbette hayat çok zor"

Mersin'den yaşadığı Polonya'ya dönen gurbetçi Orçun Kaya, "Ailemiz orda kaldı, içimiz buruk. Bir yandan da diğer memleketimiz olan Avrupa'ya dönüyoruz. Aslında arabayla gidip gelmek daha çok hoşumuza gidiyor. Türkiye'de sıkıntı olmuyor, rahat geçiyoruz. Fakat Bulgaristan ve Macaristan'da çok sıra bekliyoruz. Bir an önce Romanya üstü otoban tarzı olursa, Sırbistan'a uğramadan geçersek çok daha rahat olacağını düşünüyorum." dedi."Gurbette hayat çok zor"

Yaşadıkları ülkelere dönen gurbetçiler için Kapıkule'de kapasite en üst seviyeye çıkarıldı! Uzun kuyruklar oluştu! - Resim : 3

"Buraya geldiğimiz zaman Türkiye'de bizi çok zengin zannediyorlar"

Yaşadığı ülke Polonya'ya dönüş için yola çıkan gurbetçi İsmail Akar, "1 yıl çalışıyoruz ve özlemle memleketimize gelip ailemizi görüyoruz. Bir ay ya da bir hafta kalıyoruz. Gurbette hayat çok zor. İçimizdeki burukluğu anlatmak o kadar kolay değil. En önemlisi vatanımızı geride bırakıyoruz. Buraya geldiğimiz zaman Türkiye'de bizi çok zengin zannediyorlar. Ama biz Türkiye'deki dostluğu ve komşuluğu orada bulamıyoruz. Şu an Rusya-Ukrayna arasında savaş var. Ama bizim ülkemiz tertemiz. İnsanlarımız mutlu, inşallah bu zor günleri atlatıp daha güzel günler göreceğiz." şeklinde konuştu.