Yatırımcılar dikkat! Borsa ve kriptoya vergi gelecek mi? Bakan Şimşek tartışmalara son noktayı koydu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, borsa ve kripto paralarda vergi tartışmalarına yönelik dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bakan Şimşek, kazanca dayalı gelir vergisi öngörmediklerini söyleyerek, "Çok sınırlı bir işlem vergisi gündemimizde" ifadelerini kullandı.

Yatırımcılar dikkat! Borsa ve kriptoya vergi gelecek mi? Bakan Şimşek tartışmalara son noktayı koydu

Borsa ve kripto paralara işlem vergisi uygulamasına ilişkin çalışmaların son aşamada olduğu iddia edildi. Kulislerde işlem vergisi veya kazanca dayalı gelir vergisi gibi farklı ihtimaller üzerinde duruluyordu.

VERGİ TARTIŞMALARINA SON NOKTAYI KOYDU

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, vergi tartışmalarına son noktayı koydu. Şimşek, kripto varlıklar ve hisse senedinde kazanca dayalı vergilendirme öngörmediklerini söyledi.

"ÖNGÖRMÜYORUZ"

Bloomberg’e açıklama yapan Şimşek, "Hedefimiz vergide adalet ve etkinliği sağlamak vergilendirilmemiş hiçbir alan bırakmamaktır. Bu çerçevede üzerinde çalıştığımız vergi paketiyle ilgili bu aşamada söyleyeceğimiz tek şey; kripto varlıklar ve hisse senedinde kazanca dayalı bir vergi öngörmüyoruz" dedi.

"ÇOK SINIRLI BİR İŞLEM VERGİSİ GÜNDEMİMİZDE"

Bakan Şimşek, "Çok sınırlı bir işlem vergisi gündemimizde" ifadelerini kullandı. Borsada vergi iddialarının ardından dün panik satışları yaşanmıştı. BIST 100 endeksi, bugün de yüzde 0,4 düşüşle 10.323 puandna işlem görüyor.

DEZENFORMASYONLARIN ÖNÜNE GEÇİLEBİLECEK

Ekonomistler, adil vergi dağılımı açısından finansal varlıkların vergilendirilmesinin önemli olduğunu vurguladı. Ekonomistler, bu konuda adım atılırken senaryolar üzerinde dikkatli çalışılması gerektiğini ifade etmişti. Ayrıca bu süreçte yetkililerin iletişimi şeffaf tutarak dezenformasyonların önüne geçebileceği belirtildi.

2008 yılında borsadaki işlemlerinden elde edilen kârlar üzerindeki stopaj oranı yüzde 10'dan yüzde 0'a indirilmişti. Mevcut uygulamada hisse senedi alım satımı üzerinden alınan bir işlem vergisi bulunmuyor.