Yeni bir Solingen faciası mı? Almanya'daki yangında ölen kişilerden birisi Türk çıktı!

Almanya'nın Düsseldorf kentinde bulunan bir apartmanın alt katındaki büfede önceki gün çıkan yangında üç kişi hayatını kaybetti. Ölenlerden birinin 18 yaşındaki Türk vatandaşı Ada Abay olduğu bildirildi. Savcılık, alevleri hızlandırmak için benzin döküldüğünün tespit edildiğini açıkladı.

Yeni bir Solingen faciası mı? Almanya'daki yangında ölen kişilerden birisi Türk çıktı!

Almanya'nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletine bağlı Düsseldorf kentinde bulunan bir apartmanın alt katındaki büfede önceki gün çıkan yangında üç kişi hayatını kaybetti.

Ölenlerden birinin 18 yaşındaki Türk vatandaşı Ada Abay olduğu bildirildi. Savcılık, alevleri hızlandırmak için benzin döküldüğünün tespit edildiğini açıkladı.

Yerel saatle 02.25 sıralarında patlama meydana geldi. Patlamanın ardından yangın çıkarken, bölgeye itfaiye ekipleri sevk edildi. Alevler üst katlara ve park halindeki araçlara da sıçradı. Çok sayıda apartman sakini balkonlardan merdivenle kurtarıldı. 

Yeni bir Solingen faciası mı? Almanya'daki yangında ölen kişilerden birisi Türk çıktı! - Resim : 1

3 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 16 KİŞİ HASTANEYE KALDIRILDI 

İtfaiyeden yapılan açıklamada, 3 kişinin hayatını kaybettiği, 16 kişinin hastanelere kaldırıldığı belirtildi.

Yangının nedeni henüz bilinmezken savcılık dün yaptığı açıklamada, alevleri hızlandırmak için benzin döküldüğünün tespit edildiğini duyurdu.

Yeni bir Solingen faciası mı? Almanya'daki yangında ölen kişilerden birisi Türk çıktı! - Resim : 2

Olayda hayatını kaybeden 48 yaşındaki büfe işletmecisinin cesedinin de bulunduğu belirtilen açıklamada, kurbanların uyrukları hakkında ayrıntı verilmedi. Ölenlerin 18, 48 ve 55 yaşlarında olduğu kaydedildi.

ABAY DUMANDAN ZEHİRLENEREK ÖLDÜ 

İlk bulgular Abay ve 55 yaşındaki bir erkeğin dumandan zehirlenerek öldüğünü gösterirken, otopsi sonuçlarına göre büfe işletmecisi patlamanın ardından hayatını kaybetti. 

Yeni bir Solingen faciası mı? Almanya'daki yangında ölen kişilerden birisi Türk çıktı! - Resim : 3
Yangında yaralananların hastanelerde ve özel kliniklerde tedavilerinin sürdüğü, ağır yaralı bir kadının ise hayati tehlikesinin devam ettiği bildirildi.Yangın perşembe günü geç saatlerde alt katta çıkmış ve daha sonra binayı sarmıştı

SOLINGEN FACİASI NEDİR?

Solingen Faciası 29 Mayıs 1993 tarihinde Almanya'nın Solingen şehrinde, Türk kökenli Neo-Naziler tarafından kundaklanması sonucu aileden beş kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan saldırıdır.

Yeni bir Solingen faciası mı? Almanya'daki yangında ölen kişilerden birisi Türk çıktı! - Resim : 4

Saldırıda, dört aşırı sağcı Alman, Genç ailesinin evini kundaklamıştı. Genç ailesinden hayatını kaybedenler: Gürsün İnce, Hatice, Hülya, Saime Genç ile Gülistan Öztürk'tür.

Geçtiğimiz 25 Mart'ta ise Solingen'de kundaklanan bir evde çıkan yangında Türk kökenli aynı aileden 4 kiṣi hayatını kaybetmiṣ, 9 kiṣi de yaralanmıṣtı.