YKS sınavına öncesi son dakika gelişmesi! YKS'de sınava girecek öğrencilere kritik tavsiyeler!

YKS'ye geri sayım başladı. YKS'ye son 10 gün kaldı. 2022 yılında milyonlarca öğrenci üniversitelere yerleşmek için sınava hazırladı. YKS'den önce neler yapılmalı? 18-19 Haziran tarihlerinde yapılacak 2022 YKS sınavı için hazırlıklar başladı. Öğrenciler bu süreci nasıl değerlendirmeli? İşte, detaylar

YKS'ye son 10 gün!

YKS sınavına son 10 gün kaldı. YKS'den önce neler yapılmalı? Sınava girecek öğrencilerin sınav yaklaştıkça endişeleri artıyor. Peki, öğrenciler bu süreci nasıl değerlendirmeli? İstanbul Rumeli Üniversitesi Klinik Psikolog Sevgi UMUÇ süreçle ilgili öğrencilere önemli tavsiyeler verdi. İşte, YKS öğrencileri için tüm detaylar haberimizde...

İÇİNDE BULUNDUĞUNUZ SÜRECİN GEÇİCİ OLDUĞUNU BİLİN

İçinde bulunduğumuz sürecin geçici olduğunu, şu günlerin elbet sonlanacağını düşünebilirsiniz. Şimdi neler yapabilir, kalan zamanı en iyi nasıl değerlendirebilirsiniz, onları düşünmek için harekete geçebilirsiniz. Şu an sonucu yani gelecekteki olası senaryoları düşünmek yerine kalan süreci nasıl değerlendirebileceğiniz üzerine düşünmeniz kaygınızı yönetmeniz için etkili bir yöntem olabilir.

VERİM ALDIĞINIZ SAATLERDE DERS ÇALIŞIN

En çok verim aldığınız saatlerde ders çalışmalarınızı yapabilir, konu eksiklerinizi listeleyip günlük ve haftalık ders çalışma planları yapabilir, bu konuda destek alabilirsiniz. Ders çalışma isteğinizin olmadığı zamanlar yaşayabilirsiniz, o halinize de saygı duymalı, kendinizi zorlamamalısınız.

GERÇEKÇİ HEDEFLER BELİRLEYİN

Kendinize yapabileceğiniz ölçüde, gerçekçi hedefler belirleyin. Gerçekçi olmayan hedefler ve beklentiler, sizin çalışma motivasyonunuzdan, başarıya olan inancınıza kadar olumsuz tutumlar sergilemenize sebep olabilir.

OLUMSUZ KONUŞMALARDAN UZAK DURUN

Sınava yönelik olumsuz konuşmalardan ve sosyal medyadaki olası bilgi kirliliğinden uzak kalmaya çalışın.

MUTLU OLDUĞUNUZ KİŞİLERLE VAKİT GEÇİRİN

Sosyal ilişkilerinizi bu dönemde daha canlı tutmak sizlere iyi gelebilir. Beraberken kendinizi iyi hissettiğiniz, rahat konuşabildiğiniz kişilerle iletişimde olmaya özen gösterebilirsiniz Ancak size iyi gelmeyen, konuşmalarıyla sizi olumsuz yönde etkileyen insanlardan bir süre az görüşmeniz size daha iyi gelebilir.

SİZE KEYİF VEREN HOBİLERİNİZİ YAPMAYI İHMAL ETMEYİN

Size mutluluk veren, keyifli hissettiren hobilerinizi, aktivitelerinizi yapmayı ihmal etmeyin. Müzik dinleyebilir, dans edebilir, resim çizebilirsiniz.

MUTLAKA 10 DAKİKA BİLE OLSA EGZERSİZ YAPIN

Vücudunuzu hareketsiz bırakmayın, her gün mutlaka 10 dakika bile olsa egzersiz yapabilirsiniz. Stresinizi hafifletecek nefes egzersizleri, yoga ve meditasyon yapmayı da şu süreçte deneyebilirsiniz. Normalde yapmasanız dahi sınavın yaklaştığı şu günlerde deneyerek, yalnızca kendinize odaklanmanın, anda kalmanın dinlendirici etkisini keşfedebilirsiniz.