Yürürlüğe girdi! Cep telefonu üretiminde önemli adım

Bugün yayımlanan İthalatta Korunma Önlemi tebliği ile Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında yapılacak ‘akıllı saatler’ ithalatta gözetim kapsamından çıkarıldı.

Yürürlüğe girdi! Cep telefonu üretiminde önemli adım

Bugün yayımlanan İthalatta Korunma Önlemi tebliği ile Samsung ve Oppo’nun Türkiye’de cep telefonu yatırımlarının önü açılacak. Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında yapılacak ‘akıllı saatler’ ithalatta gözetim kapsamından çıkarıldı. Bu uygulama 31 Ağustos 2021 tarihine kadar geçerli olacak. 8517.12 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) “hücresiz ağlar için veya diğer kablosuz ağlar için telefonlar” başlığını taşıyor. Bu başlık altında yer alan 8517.12.00.00.09 GTİP’li ‘diğerleri’ başlıklı ürün ise akıllı saatleri içeriyor.

Türkiye’de üretim yapmaya hazırlanan Samsung ve Oppo’nun yatırım teşvik belgelerine ilişkin tebliğlerin de bu ay içinde yayınlanması bekleniyor. Edinilen bilgilere göre bunlardan bir tanesinin belgesi 2020 yılı Aralık ayına ilişkin teşviklerde, diğeri de 2021 Ocak ayı teşviklerinde  yayınlanacak.

Ne olmuştu?

17 Aralık’ta Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile cep telefonu üretiminde kullanılacak yarı demonte aksam ve parçalar, için gümrük vergisi muafiyeti sağlanmamak şartıyla 31 Ağustos 2021’e kadar ithal edilebilmesinin önü açılmıştı. Kararla birlikte getirilen geçici madde şöyleydi:

Yatırım teşvik belgeleri kapsamında, elemanları dizili baskılı devre kartı(PCBA) üretiminden başlayan cep telefonu üretimine  yönelik yatırımlar için, üretim kapasitesi ile uyumlu olmak ve cep telefonu üretiminde  kullanılmak kaydıyla yarı demonte haldeki(SKD) aksam ve parçalar 31 Ağustos 2021’e kadar gümrük vergisi muafiyeti sağlanmaksızın ithal edilebilir.