Kilo vermek isteyenler bu çayı içiyor!

Hemen herkesin mutfağında bulunan, özellikle tatlılarda kullanılan bir baharat olan karanfilin çayı demlenerek içildiğinde inanılmaz faydalar sağlıyor. İşte mucizevi karanfil çayıyla şifa sağlama yolları...

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Afrika ve Uzak Doğu ülkelerinde keşfedilerek tüm dünyaya yayılan karanfil, öğütülerek toz halinde kullanılabildiği gibi sadece tomurcukları da kullanılabilir. Güzel konulu ve keskin tatlı karanfilin çayını demleyip içtiğinizde şaşırtıcı sonuçlar alabilirsiniz.

Karanfil çayı hazırlarken farklı baharatları, bitkileri ya da meyveleri de demleme aşamasında kullanabilirsiniz. Örneğin; karanfil çayına en güzel eşlik eden bitkilerden biri tarçındır. Ayrıca severek içtiğiniz siyah çaya da ayrı bir lezzet katan karanfil, çayınızı mükemmel bir aroma ile taçlandırdığı gibi midenizin de rahatlamasına yardımcı olur.

Faydaları saymakla bitmeyen karanfil çayından elde edilebilecek en temel fayda, sindirime yardımcı olma özelliğidir. Baharatlı veya kabız yapabilecek bir yemek yedikten hemen sonra bir fincan karanfil çayı tüketmek, hazımsızlığı gidermektedir. Çalışmalar, karanfil çayının sinüslerdeki iltihaplanmanın hafifletilmesine yardımcı olabileceğini ve aynı zamanda semptomlara neden olan enfeksiyonu tespit etmekte işe yaradığını ortaya koydu.

Aynı zamanda bakteriyel enfeksiyonlardan kaçınmaya yardımcı olabilen karanfil çayı içerdiği iltihap önleyici bileşenler sayesinde ateş düşürücü özelliği de bulunur. Karanfil çayı, alternatif tıpta da bağışıklık sistemini güçlendirmek ve ateş düşürmek için kullanılmıştır.

Antiseptik özelliği bulunan çayın anti-bakteriyel, mantar önleyici ve parazit önleyici özellikleri bulunur.

Kilo vermeye yardımcı

Metabolizmayı uyarabilen ve temel besinleri sağlayabilen herhangi bir çay kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca farelerde yapılan bir araştırma, karanfilde bulunan nigericin içeriğinin, fare kas hücrelerinde insülin direncini azalttığını buldu.

Bu çay, içerdiği güçlü antioksidanlar sayesinde kırışıklıkları, yaşlılık belirtilerini ve cilt lekelerini azaltma özelliğine sahip.

Özellikle koronavirüsün tüm dünyayı kasıp kavurduğu günümüzde karanfilin antiseptik özelliği nedeniyle karanfil çayı el dezenfektanı olarak da kullanılabilir.