18 ayda 80 kilo verdi, bambaşka birisi oldu

Ankara’da yaşayan 46 yaşındaki Emre Al, obezite merkezinde gördüğü tedaviyle 18 ayda 80 kilo vererek 3 kronik hastalığını yendi.

18 ayda 80 kilo verdi, bambaşka birisi oldu

46 yaşında olan Emre Al, 10 yaşından itibaren kontrolsüz bir şekilde hızlı kilo almaya başlayarak 175 kiloya kadar çıktı. Aşırı kiloları sebebiyle yürümekte ve nefes almakta zorluk yaşayan Al, bu süreçte uyku apnesi, hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi sağlık sorunları yaşadı. Sağlık sorunlarının yanı sıra  sosyal hayatının ve hareket alanının da kısıtlanmasından bunalan Al, Ankara Etlik Şehir Hastanesi Obezite Merkezi’ne başvurdu. Doç. Dr. Harun Karabacak ve ekibi tarafından 8 haftalık eğitime alınan Al, daha sonra tüp mide ameliyatı oldu. Ameliyatın ardından ise düzenli ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeye başlayan Al, yaklaşık 18 aylık sürede 170 kilodan 90 kiloya kadar düştü. Al’ın fazla kilolarından kurtulması ise diyabet, uyku apnesi ve hipertansiyon gibi kronik rahatsızlıklardan kurtulmasına da neden oldu.

18 ayda 80 kilo verdi, bambaşka birisi oldu - Resim : 1

"KİLOLARI VERİNCE KRONİK HASTALIKLARIMDAN KURTULDUM”

Ankara Etlik Şehir Hastanesi Obezite Merkezi’nde eğitime alındığını ifade eden Al, “Eğitimlerde yaklaşık 5-6 kilo vermemi sağladılar. 165 kilo civarındayken ameliyata girdim. Şu anda 90 kiloyum. Ameliyat süreci benim için biraz rahat geçti çünkü söylenenleri birebir uyguladım. Kilolarımı vermemin ardından şeker ilacını ve tansiyon ilacını bıraktım. Uyku apnesinden dolayı maske ve cihazla uyuyordum. Şimdi cihazı da bıraktım” ifadelerini kullandı.

 

“TOPLU TAŞIMADA İKİ KİŞİLİK YER KAPLIYORDUM”

Emre al sözlerine "Toplu taşıma araçlarında kimse yanıma oturmuyordu çünkü neredeyse iki kişilik yeri kaplıyordum. İnsanın en zoruna giden şey; bir mağazaya gittiğinizde beğendiğinizi değil bulduğunuz almak zorunda kalıyorsunuz. 8 merdiven çıkınca nefes nefese kalıyorsunuz. İş yeri ile evimin arası 900 metreydi ve ben üşendiğim için arabayla gidiyordum. Şimdi mümkün olduğu kadar yürümeye başladım. Futbol maçlarına gitmeye başladım. Spor yapabiliyorum. Şu anda her konuda çok fazla artıları var. Toplu taşıma araçlarında kimse yanıma oturmuyordu çünkü neredeyse iki kişilik yeriş kaplıyordum. Almadan giden dolmuş ve taksilerin olduğunu biliyorum. Zor bir durumdu, içime kapanıktım” şeklinde devam etti.

 

18 ayda 80 kilo verdi, bambaşka birisi oldu - Resim : 2

“EŞİM ÖLDÜĞÜMÜ SANDI”

Uyku apnesi krizi girdiği sırada eşinin kendisini uyandırması için güçsüz duruma düştüğünü ifade eden Al, “Benim eşim 50 kilo civarı ve beni ayağıyla uyandırmak zorunda kalıyordu. Geçtiğimiz günlerde beni uyandırdı ve ‘o kadar sessiz uyuyordun ki öldün sandım’ dedi. Yaşamaya başladım, nefes almaya başladım” dedi.

18 ayda 80 kilo verdi, bambaşka birisi oldu - Resim : 3

"ARTIK YÜRÜYEBİLİYORUM, KOŞABİLİYORUM, SPOR YAPABİLİYORUM"

Kilolarını vermesinin ardından daha aktif bir hayat biçimine sahip olduğunu dile getiren Al, “Yürüyebiliyorum, koşabiliyorum, spor yapabiliyorum. Obezite ekibi beni bir dakika yalnız bırakmadı. Ameliyat sonrası muayeneye ben gelmesem bile, beni telefonlar arayarak çağırdılar” şeklinde konuştu.