Belli oldu! 2022 Maaş farkı ne kadar? Zam farkı ne zaman yatacak? Bağ-kur ve SSK emekli memur maaş zammı detayları

Memur ve emekliler, maaş farklarının ne zaman ödeneceğini merak ediyor. 2022 maaş farkı ne kadar olduğu araştırıldı. Peki, 2022 Zam farkı ne zaman yatacak? Maaş farkı ne kadar? İşte, Bağ-kur ve SSK emekli ve memur maaş zammı detayları…

Belli oldu! 2022 Zam farkı ne zaman yatacak?

TBMM Genel Kurulu'nda memur ve emekliye ek zam, Bireysel Emeklilik Sistemi ve kademeli doğal gaz tarifesiyle ilgili düzenlemeleri içeren kanun teklifi kabul edilmişti.

Memurlar ve emekliler “2022 Maaş farkı ne kadar? Zam farkı ne zaman yatacak?” sorularına yanıt aradılar. Peki 2022 yılı zam farkı ne zaman yatacak? Maaş farkı ne kadar? İşte SSK, Bağ-kur emekli memur maaş zammı hakkındaki bilgiler…

2022 ZAM FARKI NE ZAMAN YATACAK?

Son olarak TBMM Genel Kurulu'nda memur ve emekliye ek zam, kademeli doğal gaz tarifesi ve Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile ilgili düzenlemeler içeren kanun teklifi kabul edildi. Önceki gün konuyla ilgili Resmi Gazete yazısı da yayımlandı. Bu gelişme sonrası maaş farklarının ödeneceği tarih merak ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2022 senesinde memur ve memur emeklilerine verilen ilk 6 ay için yüzde 5'lik zammı yüzde 7.5 olarak güncellediklerini ifade etmişti. Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını bu ay almış olacak.

Ayrıca 22 Ocak'ta Resmi Gazete'de yayımlanan kararın ardından yüzde 2.5 ilave zam maaşlara yansıtılacak ve bununla oluşan fark hesaplara yatırılacak. Bununla beraber devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak tarihinde almış olacak.

17-26 Ocak 2022: SSK emeklilerine zamlı maaş

25-28 Ocak 2022: Bağ-Kur emeklilerine zamlı maaş

 

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ'NDE DEVLET KATKISI YÜZDE 30'A ÇIKARILIYOR

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde devlet katkısı yüzde 25’ten yüzde 30’a çıkartılıyor.

1 Aralık 2021 tarihinden önce Kamu İhale Kanununa göre ihalesi yapılan Türk lirası sözleşmelerde yüklenicinin istemi üzerine ek fiyat farkı verilebilecek.

Gerçek kişilerin mevduat ve katılma hesaplarının getirilerini kur artışlarına karşı desteklemek amacıyla 21 Aralık 2021 ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında açılan Türk Lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarına aktarılmak üzere Merkez Bankası’na nakit kaynak aktarmaya ve nakit kanyak aktarımı için Bakanlık bütçesinde mevcut ya da yeni açılacak tertiplere ödenek aktarmaya Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkili olacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 2 BİN 500 TL OLACAK

En az emekli maaşı 2 bin 500 TL olacak. İhracat yapan kurumların ihracattan elde ettikleri kazançlardan ve üretim faaliyetleri ile iştigal edenlerin üretim faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlardan Kurumlar Vergisi bir puan indirimli uygulanacak. Kamu memur ve emeklilerinin ücretlerine toplam yüzde 30.95 artış yapılması öngörülüyor.