Dev banka açıkladı! Dikkat çeken dolar tahmini...

Ağustos ayından bu yana en düşük seviyelerine gerileyen dolar kuru için bir tahmin de ABD'li bankadan geldi. Vatandaş dolar kurunun düşmeye devam edip etmeyeceğini araştırıyor. Peki, 4 Şubat 2021 Perşembe günü euro dolar kaç lira? İşte kurda son durum ve güncel rakamlar...

Dev banka açıkladı! Dikkat çeken dolar tahmini...

Şubat ayına sert düşüşlerle başlayan dolar/TL haftanın ikinci gününde yatay seyretmeye devam ediyor. 2020 yılının Ağustos ayından bu yana en düşük seviyelerini gören dolar kuru yatırımcılarını tedirgin ederek Dolar düşmeye devam edecek mi, Dolar fiyatları yükselir mi" sorularını sordurmaya başladı. Dünü 7,16 düzeylerinden kapatan dolar güne yüzde 0,01 yükselişle başlamasının ardından 712 seviyesine düştü.

Citigroup Birleşik Bankalar AŞ. de dolar TL tahmini ile dikkat çekti. Kuruluş dolar kurunun 7'nin altına inmesini beklediklerini açıkladı. Açıklamaya göre, Türk lirası pozisyon açtı ve dünya devi kuruluşları Türk Lirası varlıklarına yatırım yapmaya başladı. Peki, dolar ne kadar olacak, analistlerin ve uzmanların beklentileri neler? İşte detaylar...

Dolar neden düşüyor, düşmeye devam edecek mi?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın 2020 yılının Kasım ayından bu yana yaptığı çalışmalar dolar kurunda düşüşlerin başlamasına neden oldu. Ağbal'ın koltuğu devralmadan önce 8.58 lira civarında fiyat belirleyen dolar/TL 2 ay süren düşüşlerden sonra dün itibari ile 7.09 TL seviyesine kadar düştü. Bu seviyeler en son 2020 yılının Ağustos ayında görülmüştü. Haftanın ikinci gününü 7.1710 liradan kapatan dolar yeni güne yine hareketli başladı.

Dolar / TL tahminini paylaşan Citigroup, dolar endeksinin G9 para birimlerine karşı konsolide olacağı bir döneme girildiğini ifade etti. Citigroup, yaptığı açıklamada dolar/TL öngörüsünde kısa vadeli Türk Lirası pozisyonu açtığını belirtti. T.C. Merkez Bankası Başkanı Ağbal'ın yüzde 5'lik enflasyon hedefine kadar çalışmalarına devam edeceğini düşündüklerini belirten Citigroup açıklamasında “Piyasalar Merkez Bankası'nın yeni şahin retoriğini olumlu karşıladı” dedi.

Türk lirası güçleniyor mu?

Citigroup’un açıklamalarının ardından Societe Generale, Bank of Mitsubishi Tokyo gibi yabancı kurumlarda kısa süreli Türk Lirası varlıklara yatırım yaptıklarını belirtti.

İş Yatırım ekonomistleri yaptıkları açıklamada ülkeye dolar girişinin devamıyla birlikte doların düşüş trendine devam edebileceğini vurgulayarak 6.80 – 6.90 lira seviyesine kadar düşmesini düşündüklerini açıkladılar. Dolar kurunun 6.80 TL’ye kadar düşebileceğine dair beklentilerini paylaşan analistler, maliyet ve enflasyon yükselişi sebebiyle dolar kurunun bu seviyede uzun süre beklemesinin zor olduğunu vurguladılar.

Alış 32,4915
Satış 32,5095
Değişim 0,03
Son Değer 32,5004
En yüksek 33,09
En düşük 32,29
Haftalık Değişim 0,00%
Haftalık En Düşük 0,00
Haftalık En Yüksek 0,00
Aylık Değişim 0,00%
Aylık En Düşük 0,00
Aylık En Yüksek 0,00