AIDS'i yenen ilk hasta Timothy Ray Brown kansere yenik düştü

HIV virüsü kapıp iyileşen ilk kişi olarak tarihe geçen Timothy Ray Brown kanserden hayatını kaybetti.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Uluslararası AIDS Topluluğu'ndan yapılan açıklamaya göre "Berlin Hastası" olarak da bilinen Ray Brown, AIDS'i yenen ilk kişi olarak tarihe adını yazdırmış ve birçok HIV virüsü taşıyıcısı için umut olmuştu.

Tıp tarihine geçen Brown'un Kaliforniya'da bir hastanede kanser tedavi gördüğü ve burada hayatını kaybettiği açıklandı.

AIDS'i yenip kansere yenik düşen Timothy Ray Brown'a, 1995 yılında eğitim gördüğü Berlin'de HIV virüsü bulaşmıştı. Aynı zamanda lösemi hastası da olan Brown için bir tedavi geliştiren doktoru Gero Hutter, HIV'e karşı doğal direnç sağlayan nadir bir genetik mutasyona sahip bir donörden aldığı kök hücreyi Brown'a nakletmişti.

Uzun süren tedavinin ardından 2008 yılında yapılan çalışmalar sonuç vermiş ve Brown hem AIDS'i hem de lösemiyi yenmişti.

O dönem Brown'ın kimliğinin deşifre edilmemesi için ondan "Berlin Hastası" diye söz ediliyordu.

Tedavisinin ardından 2 sene boyunca "Berlin Hastası" olarak kalan Brown, iki yılın sonunda kimliğini açıklamış ve kurduğu vakıf yoluyla konuşmalar yaparak insanları bu hastalık hakkında bilgilendirmeye başlamıştı.

2012 yılında AFP'ye verdiği röportajda "Ben AIDS'in tedavisi olduğunun yaşayan bir kanıtıyım" demişti.

Brown'ın ardından 10 yıl sonra ikinci bir HIV'li hasta aynı yöntemle tedavi edilmiş ve 19 aylık tedavisinin ardından AIDS'ten kurtularak normal hayatına dönmüştü.

O hastaya da Londra Hastası denmişti. Daha sonra Adam Castillejo o hastasının kendisi olduğun açıklamıştı.