Uzmanlar uyarıyor! Her aile bu planı yapsın! İlk 72 saat altın saatleriniz olacak!

Kahramanmaraş'ta meydana gelen iki deprem, Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay'da büyük yıkıma yol açtı. Binlerce can kaybının yaşandığı deprem felaketi, deprem öncesinde alınması gereken önlemleri bir kez daha gündeme getirdi. İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Dr. Rüştü Uçan deprem gibi büyük afetlere hazırlıkta aile fertlerinin iş birliğinde hazırlanacak “Aile Afet Müdahale Planı”na dikkat çekti.

Uzmanlar uyarıyor! Her aile bu planı yapsın! İlk 72 saat altın saatleriniz olacak!

Yaşanan depremlerin ardından deprem öncesi, deprem anı ve sonrasında alınacak önlemler ve yapılması gerekenler bir kez daha önem kazandı. Uzmanlar yaşanan son depremleri değerlendirirken, bireysel olarak yapılan hatalar ve eksikler de sıklıkla konuşuluyor. İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Dr. Rüştü Uçan, deprem başta olmak üzere herhangi bir afet durumunda aile bireylerinin paniğe kapılmadan hareket etmeleri için alınacak önlemler hakkında bilgi verdi.

“Aile Afet Müdahale Planı, bilinçli yaşamın bir gereğidir” diyen Dr. Rüştü Uçan, evde yapısal ve yapısal olmayan tehlikelerin dikkate alınarak en güvenli ve riskli yerlerinin belirlenmesi gerektiğini söyledi. Yaşam alanlarının krokisinin çizilerek yaşam üçgeni olabilecek, afet ve acil durum çantası konulabilecek yerlerin belirlenmesi, tehlikeli olabilecek yerlerin ve alternatif çıkış ya da kaçış yollarının belirtilmesi gerektiğini söyledi.

HEMEN AİLE AFET PLANI HAZIRLAYIN!

Aile Afet Planının, “herhangi bir afet durumunda aile bireylerinin paniğe kapılmadan doğru bir şekilde hareket edebilmesi için yapılması gereken plan” olduğunu belirten Dr. Uçan, “Herhangi bir afet durumunda aile bireylerinin hepsi bir arada olabileceği gibi, yaşam koşulları gereği hepsi ya da bir kısmı bir arada olamayabilir. Bu nedenle herhangi bir afet durumunda aile bireylerinin paniğe kapılmadan doğru bir şekilde hareket edebilmesi için yapılması gereken plandır. Bu plan, bilinçli yaşamın çok önemli bir gereğidir” diye konuştu.

Uzmanlar uyarıyor! Her aile bu planı yapsın! İlk 72 saat altın saatleriniz olacak! - Resim : 1

NEREDE BİR ARAYA GELİNECEĞİNİ PLANLAYIN

Aile Afet Müdahale Planında bulunması gereken noktalara değinen Dr. Uçan, “Bu planda aile bireylerine direkt veya dolaylı olarak ulaşılabilecek il içi/il dışı iletişim bilgileri, ayrı yerlerde bulunuluyorsa en uygun nerede ve nasıl bir araya gelinebileceği, bir araya gelme durumu söz konusu olamayacaksa neler yapılması gerektiği, aile bireylerine ait kişisel bilgiler (kronik hastalık, engellilik, hamilelik, vb) ve kullanılan iletişim cihazlarının iletişimin daha etkin yapılabilmesi için teknik özelliklerinin yer alması önemlidir.” dedi.

ÇALIŞANLAR VE EVCİL HAYVAN BİLGİLERİ DE BULUNMALI

Aile Afet Müdahale Planında iki sorumlunun belirlenmesi gerektiğini de vurgulayan Uçan, “Planda aynı aile bireylerinde olduğu gibi varsa temizlik görevlisi, bebek bakıcısı, misafir gibi kişilere ait bilgilerin belirtilmesi, sahiplenilmiş evcil hayvanlarla ilgili bilgilerin belirtilmesi, planda birinci sorumlunun zor şartlarda kalması göz önüne alınarak ikinci sorumlunun belirlenerek gerektiğinde aynen birinci sorumlu gibi davranabilmesi için gerekenlerin belirtilmesi sağlanmalıdır.” diye konuştu.

Uzmanlar uyarıyor! Her aile bu planı yapsın! İlk 72 saat altın saatleriniz olacak! - Resim : 2

İLK 72 SAAT YAŞAM İÇİN ALTIN SAATLERİNİZ OLACAK!

Planın ağırlıklı olarak “altın saatler” şeklinde ifade edilen afet sonrası 72 saate göre belirlenmesi gerektiğini ifade eden Dr. Rüştü Uçan;

“- Ev ve iş yeri gibi yaşam alanlarının yapısal ve yapısal olmayan tehlikeler dikkate alınarak en güvenli ve riskli yerlerinin belirlenmesi öncelikli olmalıdır.

- Yaşam alanlarının krokisinin çizilerek özellikle yaşam üçgeni olabilecek,

- Afet ve acil durum çantası konulabilecek yerlerin,

- Tehlikeli olabilecek yerlerin ve alternatif çıkış ya da kaçış yollarının belirtilmesi gerekir.

- Yaşam alanlarında elektrik, doğalgaz ve su ana vanalarının/şalterlerinin, ilkyardım dolabının, yangın söndürme tüpünün, varsa kimyasal ya da tehlikeli maddelerin, ışıldak gibi malzemelerinin bulunduğu yerlerin krokide belirtilmesi gerekir.” diye konuştu.