Almanya Başbakanı Merkel'den kritik açıklama: Üçüncü dalganın içindeyiz

Türkiye 1 Mart'tan itibaren normalleşme adımlarının atılmasını beklerken Almanya Başbakanı Merkel'den kritik bir açıklama geldi.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

İngiltere Başbakanı Johnson'un 8 Mart'tan 21 Haziran'a kadar kademeli olarak koronavirüs kısıtlamalarını kaldırmayı ön gören yol haritasının açıklanmasının ardından Almanya Başbakanı Merkel'den çok önemli bir açıklama geldi. 

CDU'nun Meclis grup toplantısına katılan siyasilerden bazıları Reuters'a açıklamalarda bulundu. Ajansın iki kaynağa dayandırdığı habere göre Başbakan Merkel'in "Üçüncü dalganın içindeyiz" dediği öne sürüldü.

Çok dikkatli olunmalı

İki kaynağa göre, şansölye, 2020 sonunda yürürlüğe giren ve 7 Mart’a dek uzatılan kapanma önlemlerinin çok dikkatli ve aşamalı şekilde kaldırılması gerektiğini, zira artık üçüncü dalganın içinde bulunduklarını söyledi.

Almanya’da vaka sayısının tekrar endişe verici düzeyde artmasının ardından milletvekillerine “İniş çıkışları göze alamayız” diye seslendiği belirtilen Merkel, yeni vaka rekoru yüzünden kapanmaya geri dönmek zorunda kalınmaması için normalleşmenin çok dikkatli organize edilmesi gerektiğini belirtti. Normalleşmenin kalıcılaşması için hızlı testleri çok daha fazla insana uygulamak ve test kapasitesini artırmak gerektiğini sözlerine ekledi.