Aile içi şiddet arttı

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs nedeniyle bir çok ülkede sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Korona virüs nedeniyle karantine ve kısmi sokağa çıkma yasağı uygulanan Almanya'da da aile içi şiddet olaylarında artış görüldü.

Google Haberlere Abone ol

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkmasının ardından tüm dünyada etkili olmaya başlayan korona virüs salgını aile içi şiddet ve boşanmaların da artmasına neden oldu. Uzun süreli sokağa çıkma yasağının uygulandığı Çin'de boşanma oranlardında ciddi bir artış görülmeye başlandı.

Almanya'da da ise evlerine kapanan insanlar arasında şiddet yaşanıyor. Aile içi şiddet vakalarının arttığı Almanya, konunun önüne geçebilmek için yeni hamleler yapmaya hazırlanıyor.

Almanya'da korona virüsü salgını nedeniyle bazı iş yerlerinin kısa dönem çalışma sistemine geçmesi, birçok iş yerinin kapanması ve kısmi sokağa çıkma yasağının ardından aile içi şiddette artış yaşandı. Kadın sığınma evlerinde yer kalmadığı açıklandı.

Almanya Federal Kadın Danışma Merkezleri ve Kadın Acil Çağrıları Birliği, kadın sığınma evlerinde yer kalmadığı için kadınların yardım için polise yönlendirildiğini söyledi. Alman otoriteler, şiddete maruz kalan kadınların otellere yerleştirilmeleri konusunda çalışma yapılmasını istedi.

Kadına Şiddet Derneği Başkanı Katja Grieger, korona virüsünün ortaya çıkması ile başlatılan karantina uygulamalarının ardından aile içi şiddetin arttığını, böyle bir artışın Çin'de de tespit edildiğini ifade etti. Almanya'da şiddete başvuranların evden uzaklaştırılmasını isteyen Grieger, finansal endişeler gibi izolasyon ve artan stres faktörlerinin şiddetin de artmasına yol açabileceğini, mevcut psikolojik şiddetin fiziksel şiddete dönüşebildiğini dile getirdi. Grieger, komşuların bu süre zarfında özellikle uyanık olmalarını ve kuşku duymaları halinde polisi aramalarını istedi.

Hessen Şiddeti Önleme Konseyi Genel Müdürü Dorothea Blunck ise, kadın sığınma evlerinin genelde yetersiz olduğunu aktararak, böyle bir durumda hükümetin bu tür tesislere hızlı bir şekilde yardım etmesi gerektiğini söyledi. Sosyal İşler Bakanlığı da kadın sığınma evleriyle yakın iletişimde olduklarını, gerekli ihtiyaçlarının karşılanması için çalıştıklarını açıkladı.