Mansur Yavaş, altılı masaya götüreceği teklifi ilk kez anlattı: Daha mantıklı olduğunu düşünüyorum!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, altılı masa liderlerine sunmayı planladığı önerisini "Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak beni ve Ekrem Başkanı ilan edin, sayın genel başkanlarımız milletvekili olsun ve partilerin başında olsunlar diyecektik. Kendi grupların başında olmasının daha mantıklı olduğunu düşünüyorum" diyerek açıkladı.

Mansur Yavaş, altılı masaya götüreceği teklifi ilk kez anlattı: Daha mantıklı olduğunu düşünüyorum!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Habertürk'te Teke Tek programında Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtladı. Altılı masanın cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecinde yaşanan krize ilişkin Yavaş açıklamalarda bulundu. Yavaş, Cumhurbaşkanı yardımcılığıyla ilgili "Meral Hanım beni aradı, 'Mansur Başkan ben senin ve Ekrem Bey'in ismini verdim' dedi. Siyasette zaman zaman krizler yaşıyor. Millet İttifakı'nın belediye başkanı olarak asla onların kırılmasını istemem. Biz hepsine 'sayın genel başkanımız' diye konuşuyoruz. Gerçekten hak ediyorlar. Böyle bir kurgu kurdular, sonuçta kazanıldı. Kentlerin çok daha güzel yönetilebileceğini ispat ettik. 11 büyükşehirde oy oranların, seçildikleri oy oranlarının üstünden belli bu. Herşey bir yana Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı başarılı bulunuyor ki, Cumhurbaşkanlığına aday gösteriliyor. Bu yolu açan bize Millet İttifakı." ifadelerini kullandı.

"BİZİM MAKAM MEVKİ DERDİMİZ YOK"
Sayın Akşener büyük teveccüh gösterdi. Biz devam etmesi gerektiğini düşünüyorduk. Sayın Akşener dedi ki, 'O zaman elinizi taşın altına sokacaksınız, uzlaşma bu şekilde gerçekleşir' dedi. Bizim makam mevki derdimiz yok. Ankara, İstanbul belediye başkanlıkları güzel makamlar. Sayın Akşener'in arzusu üzerine 'Sizin orada olmanız, yönetimde etkili şekilde vatandaşla kurduğunuz bağın devam etmesi gerekir' dedi. Bu da uygun bulundu. Meral Hanım önerdi, sayın genel başkanımız da kabul etti. Son gün oldu, birkaç saate sıkıştı.

"SAYIN GENEL BAŞKANLARIMIZ MİLLETVEKİLİ OLSUN VE PARTİLERİN BAŞINDA OLSUNLAR DİYECEKTİK"
Altılı masaya sunmaya planladığı öneriyle ilgili Yavaş "Birkaç gün vaktimiz olsaydı şunu önerecektik, Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak beni ve Ekrem Başkanı ilan edin, sayın genel başkanlarımız milletvekili olsun ve partilerin başında olsunlar diyecektik. Kendi grupların başında olmasının daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Bu benim fikrim. Bunu sayın genel başkanlarla konuşacağım ama takdir masanın." dedi.