Arefe günü ne zaman? Kurban Bayramı arefesi hangi gün, kaçında? İşte, Arefe günü yapılacak ibadetler...

Müslümanların iki dini bayramlarından biri olan Kurban Bayramı'na sayılı günler kaldı. Arefe günü ne zaman? sorusu araştırılmaya başlandı. Peki, Kurban Bayramı arefesi hangi gün, kaçında? Bu günde ibadetler yapılacak, dualar okunacak, mezarlıklar ziyaret edilecek. Arefe günü yapılacak ibadetler...

Arefe günü ne zaman?

Kurban Bayramı, her yıl belirli günlerde kutlanan dini bir bayramdır. Kurban Bayramı'ndan bir önceki güne ise Arefe günü denir. 2022 yılı içerisinde Temmuz ayına denk gelen bayram ile ilgili detaylar araştırılırken, arefe günü ile gili sorular da ön plana çıktı. Arefe günü ne zaman? ya da Kurban Bayramı arefesi hangi gün, kaçında? gibi sorular araştırma konusu oldu. İslam aleminin en önemli bayramlarından olan Kurban Bayramı'nda ve arefe gününde ibadetler yapılacak, dualar okunacak. İşte, Arefe günü yapılacak ibadetler...

AREFE GÜNÜ NE ZAMAN?

Müslümanların iki dini bayramlarından biir olan Kurban Bayramı 2022 yılı içerisinde 8-12 Temmuz tarihlerine kutlanacak. Bayramdan bir önceki gün olan arefe günü ise 7 Temmuz Perşembe gününe dmenk geliyor. Herhangi bir dini bayramdan önceki günler için kullanılan Arefe sözcüğü, halk dilinde arife olarak da kullanılmaktadır. 

Arefe günü 2022 yılında Kurban Bayramı'ndan bir önceki gün olarak 7 Temmuz gününe denk geliyor. Bu özel günde birçok ibadet icra ediliyor. Hem Ramazan hem Kurban Bayramı'ndan bir önceki gün Arefe günü kabul ediliyor. Müslümanlar Arefe günü dualar okuyacak, ibadet edecek ve mezarlıkları ziyarte edecekler.

KURBAN BAYRAMI AREFESİ HANGİ GÜN, KAÇINDA?

Kurban Bayramı 8-12 Temmuz'da kutlanacak. Bayramın birinci gübü 8 Temmuz, ikinci günü 9 Temmuz, üçüncü günü 10 Temmuz, dördüncü ve son günü ise 12 Temmuz. 7 Temmuz Perşembe günü ise Arefe gününe denk geliyor. Arefe gününde Müslümanlar, kurban bayramı hazırlıpı içinde olurlar. O günü mezarlıkta akrabalarını ziyaret ederek, onlar için Kur'an-ı Kerim okuyarak, dualar ederek, mezarlıklarını sulayarak geçirirler. Geri kalan zamanda ise kişisel ibadetlerini yaparlar. Peki, Arefe Günü'nde yapıulan ibadetler neler?

AREFE GÜNÜ YAPILACAK İBADETLER

Arefe Günü yapılacak ibadetlerde en başta akla gelen namaz kılmaktır. 5 vakit namazın dışında duha namazı (kuşluk namazı), tesbih ve şükür namazı kılınabilir.

Duha namazı (kuşluk namazı) nasıl kılınır?

1. REKAT

"Niyet ettim Allah rızası için iki rekat Duha namazı kılmaya" diye niyet edilir

"Allahu Ekber" diyerek İftitah Tekbiri alınır ve namaza başlanır

Sübhaneke okunur

Euzü-besmele çekilir

Fatiha Suresini okunur

Kur'an'dan bir sure okunur

Rüku'ya gidilir

Secde'ye gidilir. Doğrulup, tekrar Secde'ye gidilir.

2. REKAT

Ayağa kalkıp kıyama durulur

Besmele çekilir

Fatiha Suresini okunur

Kur'an'dan bir sure okunur

Rüku'ya gidilir

Secde'ye gidilir. Doğrulup, tekrar Secde'ye gidilir.

Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ duaları okunur

"Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diye sağa ve sola selam vererek namaz tamamlanır.

Tesbih namazı nasıl kılınır?

"Allah rızası için tesbih namazı kılmaya" diye niyet ediir.

Sübhâneke'den sonra 15 kere "Sübhânellâhi ve'l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber" denir.

Eûzü besmele çekilir, Fâtiha ve sûre okunduktan sonra 10 kere daha "Sübhânellâhi ve'l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallahü ekber" denilir.

Bu tesbih, rükûya varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Böylece her rekâtta 75 tesbih yapılmış olur.

İkinci rekâta kalkılınca yine önce 15 kere tesbih okunur, ardından besmele çekilip Fâtiha ve sûre okunup 10 kere tesbih getirilir.

Kalan rekatlar aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rekât tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur.

Tesbih namazı kerâhet vakitlerinde kılınmaz. (İbn Âbidîn, Reddü'l-muhtâr, II, 30-31)

Tesbih namazında sehiv secdesini gerektiren bir şey olursa, sehiv secdesi normal olarak yapılır, o secdelerde tesbih namazına özgü tesbihat yapılmazç (Tahtâvî, Hâşiye, s. 361)

Şükür namazı nasıl kılınır?

Niyet edilir. (Niyet ettim Allah rızası için iki rekat şükür namazı kılmaya)

Allahu Ekber denilerek tekbir alınır 

Subhaneke okunur ve besmele çekilir

Fatiha suresi okunur ve bir zammı sure yahut Kuranı kerimden ayet okunur.

Rukuya gidilir ve sonra secde yapılır

İkinci rekatta da aynı şekilde Fatiha ve Zammı sure okunur.

Ruku ve secdeden sonra son oturuşta ettahiyyatü, salli, barik ve Rabbena duaları okunur ve selam verilir.

Arefe günü yapılacak diğe ribadetlerden biri de Tövbe istiğfar etmektir. Tövbe istiğfar duası, abdest aldıktan sonra 2 rekat namaz kılındıktan sonra 3 kere okunur.

Tövbe istiğfar duası

"Estağfirullah. Estağfirullah. Estağfirullahe'l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve'l-hayyü'l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ. Ve es-elühü't-tevbete ve'l-mağfirete ve'l-hidâyete lenâ, innehû, hüve't-tevvâbü'r-rahîm."

Arefe günü salavat getirmek hem büyük bir ibadettir hem de gönlünüzü huzurla dolmasını sağlar.

Salavat nasıl getirilir?

"Allahümme salli alâ Muhammed'in ve alâ âli Muhammedin, kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim, inneke hamîdun mecîd." şeklinde salavat getirilir. Fakat, " Allahümme salli alâ Muhammed ve alâ âli Muhammed" şeklinde kısaca da salavat getirilebilir.

Arefe günü ibadetlerinden bir diğeri ise kelime-i tevhid okumaktır.

Kelime-i tevhid nasıl çekilir?

"Lâ ilahe illallah, Muhammedün Resullullah" Kelime-i Şehadet ise "Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü"

Bu ibadetleirin yanı sıra Arefe Gününde oruç da tutabilirsiniz. Arefe günü tutulan orucun sevabı da büyük olacaktır.