Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler neler? Bağışıklık nasıl güçlenir? Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Kış mevsiminin gelip çatmasıyla hastalıklara yakalanmak kaçınılmaz oldu. Peki, bu mevsimde hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir? Sağlıklı beslenme büyük önem taşıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler neler? İşte detaylar...

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Kış mevsimine girdiğimiz şu günlerde birçok kişinin en çok dikkat ettiği konulardan biri de bu mevsimi nasıl hastalanmadan atlatırım konusu oldu. Dolayısıyla hastalıklara daha kolay yakalandığımız bu dönemde "Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?" gibi aramalar rövaçta. Sağlıklı beslenme, dinlenme ve egzersiz ile bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirmek mümkün. Peki, Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler neler? Detayları sizler için derledik...

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler neler?

Kış mevsiminin gelmesi ile beraber, soğuk havadan kaynaklı vücudumuz daha çok nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklarla karşı karşıya kalıyor. Bunun yanı sıra güneş ışığından yeteri kadar faydalanamıyoruz. Bu da bağışıklık sistemimizi oldukça olumsuz etkiliyor. hastalandığımız anda paniklemeye gerek yok. çünkü sağlıklı besinlerle, evdne istirahat etmekle ve düzenli egzersiz ile bağışıklık sisteminii güçlendirmek mümkün. Yeterli ve dengeli beslenme ile hastlıklarla savaşabiliriz. Peki, bağışıklık sistemimizi güçlendiren besinler neler?

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında ilk sırada balık gelir. Kış aylarındahaftada 2 kere balık tüketmek çok önemlidir. Omega 3 açısındanzengin olan balık bağışıklık sisteminin dostudur.

Özellikle herkes genellikle kış aylarında C Vitamini açısından zengin olduklarından dolayı limon, portakal ve mandalina tüketimini artırsa da en çok yeşil sebzeler de C vitamini bulunmaktadır. Bundan dolayı bu mevsimde daha çok yeşil sebzeler tüketmeliyiz.  Üç ana öğünde de yeşil sebzelerden yağılmış salatalar tüketmeye özen göstermeliyiz. Bunun yanı sıra A ve E vitaminleri açısından zengin olan et, süt ve yumurtayı masamızdan eksik etmemeliyiz. 

Kış mevsiminin gelmiş olması ile beraber su tüketimindeki azlık ve sıcak olduğundan dolayı çay tüketiminin artması oldukça riskli bir durumdur. Bu yüzden bu mevsimde de yaz mevsiminde olduğu kadar bol su tüketmek önemlidir. Günde 3 litre su içilmelidir.

Kışın daha çok dkkat ettiğimiz beslenme programımızda 3 öğün yerine 6 öğün yemek yememiz gereklidir. Bunun 3'ü ana öğün, 3'ü de ara öğündür. Ana öğünler kadar ara öğünlerde de ne yediğimiz oldukça önemlidir. Ara öğünlerde kuruyemişlerin tüketimi oldukça büyük önem taşır. Fakat kuruyemişler kavrulmuş olarak değil çiğ olarak tercih edilmelidir. Bir avuç fındık veya badem tüketilebilir ve yanında süt içilebilir.

Tabii bu mevsimde mutfaklarımızdan eksik olmayan bir diğer besin ise bitki çayları olmalıdır. Birbirinden güzel kokulu ve sağlıklı bitki çaylarının kış aylarının yanı sıra hayatımız boyunca tüketmemiz daha faydalı olacaktır. Kimileri bitki çayı tüketimi konusunda aşırıya kaçsa da kimileri de hiç tüketmez. İkisi de oldukça yanlıştır. Bitki çayı tükemi günde iki fincan şeklinde olmalıdır. 

Yaban mersini, bitter çikolata, zerdeçal, brokoli, tatlı patatesler, ıspanak, zencefil, sarımsak, kefir, ay çekirdeği, portakal ve asitli meyveler, badem, kırmızı dolmalık biber de bağışıklık sistemini kuvvetlendiren diğer besinlerdir.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

Beslenmenin yanı sıra bazı yaşam tarzı stratejileri de bağışıklık sistemini oldukça etkiler. "Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?" sorusunun yanıtı aşağıdaki gibidir:

  • Sigara içmemek
  • Sağlıklı kiloyu korumak
  • Düzenli egzersiz yapmak
  • Alkolden kaçınmak veya aşırıya kaçmamak
  • Stresi en aza indirmek
  • Yeterince uyumak
  • Doğru el yıkama ve ağız hijyeni uygulamak