Bahar-Nihal Candan davasında yeni gelişme! Tarih açıklandı

Sosyal medya fenomenleri Alisya Bahar Candan ve Nihal Candan'ın da aralarında bulunduğu 22 sanık, "suç örgütüne üye olmak" ve "dolandırıcılık" suçlarından 4 Eylül 2024'te hakim karşısına çıkacak.

Bahar-Nihal Candan davasında yeni gelişme! Tarih açıklandı

Sosyal medya fenomenleri Alisya Bahar Candan ve kamuoyunda "Nihal Candan" olarak tanınan ablası Gülnihal Çiçek'in de aralarında bulunduğu 22 sanık "suç örgütüne üye olmak" ve "dolandırıcılık" suçlarından 4 Eylül 2024’te hakim karşısına çıkacak.

İDDİANAME KABUL EDİLDİ

Küçükçekmece 5. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında Candan kardeşlerin de bulunduğu 22 kişi hakkında Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameyi kabul etti. Buna göre sosyal medya fenomenleri Bahar Candan ve kamuoyunda "Nihal Candan" olarak tanınan ablası Gülnihal Çiçek, 4 Eylül 2024'te hakim karşısına çıkacak. Mahkeme heyeti, davanın ilk duruşmasının 4 Eylül'de Küçükçekmece Adliyesi'nde görülmesini kararlaştırdı.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, 38 müşteki, 1 müşteki sanık, Gülnihal Çiçek ve Alisya Bahar Candan'ın da aralarında bulunduğu 21 sanık yer alıyor.

"SAZAN SARMALI" DOLANDIRICILIK YÖNTEMİ

İddianamede, Onur Apaydın ve İlker Oflu'nun şebekenin elebaşları olduğu, dolandırıcılık ve tefecilik suçlarından gelir elde etmek üzere teşekkül eden organize suç örgütünün üyesi olan şüphelilerin, örgüt yapısı ve iş bölümünün sağladığı kolaylıktan faydalanarak suç dünyasında "Sazan Sarmalı" olarak tabir edilen dolandırıcılık yöntemini uyguladıkları belirtiliyor.

İddianamede, Alisya Bahar Candan'ın ablası Gülnihal Çiçek'e göre suç örgütü içinde daha etkin rol oynadığı, sanık Gülnihal Çiçek'in tutuklulukta geçirdiği süre dikkate alınarak adli kontrol şartıyla tahliye edildiği aktarılıyor.

14 YILDAN 44 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

İddianamede, Alisya Bahar Candan hakkında "suç örgütüne üye olmak" ve "kişinin, kendisini kamu görevlisi veya banka, sigorta ya da kredi kurumlarının çalışanı olarak tanıtması veya bu kurum ve kuruluşlarla ilişkili olduğunu söylemesi suretiyle dolandırıcılık" suçlarından 14 yıldan 44 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Gülnihal Çiçek'in ise aynı suçlardan 8 yıldan 24 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor. Diğer 20 sanık hakkında ise farklı suçlardan farklı oranlarda hapis cezası öngörülüyor.