Bakan Akar'dan tahıl koridoru açıklaması: "Rusya ve Ukrayna ile görüşmelerimiz devam ediyor”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, tahıl koridoruna yönelik açıklamalarda bulundu. Akar, “Başlangıç şartlarını içerecek şekilde devamı konusunda Rusya ve Ukrayna ile yazışmalarımız, görüşmelerimiz devam ediyor” diye konuştu.

Bakan Akar'dan tahıl koridoru açıklaması: "Rusya ve Ukrayna ile görüşmelerimiz devam ediyor”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar başkanlığında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı İleri Müşterek Harekat Merkezi’nde sınır hattı ve ötesindeki birliklerin komutanlarının katılımıyla video konferans toplantısı gerçekleştirildi.

AKAR SON DURUMA İLİŞKİN BİLGİ ALDI

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, 2’inci Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak, Genelkurmay 2’nci Başkanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ile Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu’nun da yer aldığı toplantıda Bakan Akar, sahadaki son duruma ilişkin bilgi aldı, talimat verdi.

"MEHMETÇİK MİLLETİNİN YANINDA"

Kahramanmaraş merkezli ve 11 kenti etkileyen depremlerle Şanlıurfa ve Adıyaman’daki sel felaketine dikkati çeken Akar, “Devletimizin bütün kurum ve kuruluşları mücadele içinde. Silahlı Kuvvetlerimizin unsurları da kendilerine ne görev düşüyorsa ilk andan itibaren onları en etkin şekilde yerine getirmiş, vatandaşlarımızın yanına, yardımına koşmuştur” diye konuştu.
Kahramanmaraş merkezli depremlerin geniş bir alanla birlikte 14 milyon kişiyi etkilediğini ifade eden Akar, depremde hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa dileklerini iletti.
Depremin meydana geldiği 6 Şubat’taki olumsuz hava şartlarına, havaalanlarındaki, ve karayollarındaki hasara vurgu yapan Akar, “Tüm bu olumsuzluklara rağmen Mehmetçik her yerde ilk andan itibaren milletinin yanına, yardımına koştu. AFAD ve valilikler başta olmak üzere diğer kurum ve kuruluşlarla koordineli olarak yapılması gereken ne varsa onları yerine getirdi” ifadelerini kullandı.

"BAZI FİTNE FESAT ODAKLARI SEVİYESİZ SÖYLEMLERDE BULUNUYOR"

Deprem sonrasında arama kurtarma ile başlayan süreçte Türk Silahlı Kuvvetlerinin oluşturduğu hava ve deniz yardım koridorları ile bölgeye arama kurtarma ekipleri ve malzemelerini sevk ettiğini dile getiren Akar, bu bölgelerdeki depremzedelerin de yine bu koridordan taşındığını anımsattı.

Mehmetçiğin deprem bölgelerinde güvenliğin yanı sıra sağlık, barınma, beslenme ve eğitim faaliyetlerine yoğun katkı sağlamaya devam ettiğini aktaran Akar, "Tüm bunlara, Mehmetçiğin tüm emeğine rağmen bazı fitne fesat odakları Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik son derece saygısız bir dille, seviyesiz bir şekilde söylemlerde bulunuyor. Bunların kim ve ne oldukları belli. Ancak asil milletimizin sağduyu ve feraseti ile vakur duruşu ve bizlere olan desteği bu fitne fesat yuvalarına karşı verilen en anlamlı, en etkin cevaptır” dedi.

"VATANDAŞLARIMIZIN TAHLİYESİ İÇİN KÖPRÜLER KURDUK"

Gerek deprem gerekse sel bölgelerinde hayatın normale dönmesine yönelik çalışmalara katkı sağladıklarını kaydeden Akar, “Sel felaketinin vurduğu bölgelerde birliklerimizi sahaya göndermek suretiyle çalışmalara devam ediyoruz. Ayrıca vatandaşlarımızın tahliyesi için köprüler kurduk, çalışmalar için gerekli malzemelerin havayoluyla taşınmasına katkı sağladık” diye konuştu.

"HİÇBİR VATANDAŞIMIZ YALNIZ DEĞİL"

Tarih boyunca birçok felaketle karşılaşıldığını ifade eden Akar, şunları kaydetti:
“Devlet ve millet omuz omuza mücadele ederek, birlik ve beraberliğimizle bu felaketlerin üstesinden geldik. Bugün de karşılaştığımız deprem ve sel felaketlerine karşı yapılması gereken ne varsa birlik ve beraberlik içinde yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Karamsarlık, kötümserlik, ümitsizlik yok. Hiçbir vatandaşımız yalnız değil, devletimiz 85 milyon ile tek yumruk ve tek yürek olarak yaraların sarılmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.“

TAHIL KORİDORUNA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle yaşanan "gıda krizi" riskinin ortadan kaldırılmasına yönelik Türkiye'nin çabalarıyla oluşturulan "tahıl koridoru" uygulamasına yönelik de değerlendirmelerde bulunan Akar, “Süre doluyor. Bunun tekrar benzer, başlangıç şartlarını içerecek şekilde devamı konusunda Rusya ve Ukrayna ile yazışmalarımız, görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

Bölgede ateşkesin sağlanması, akan kanın durması temennisini dile getiren Akar, “Bu konuda başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere ilgili bakanlarımız görüşmelerini, temaslarını sürdürüyorlar. Çalışmalarımızın sonunda inşallah istenilen sonuçlar ortaya çıkar diye temenni ediyoruz” açıklamasında bulundu.