Başlıyor! Asgari ücretin yüzde 30'u ödenecek

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen alanlardan olan eğitim sektöründe, 30 Kasım’dan itibaren stajlar başlıyor. Stajyerlere asgari ücretin yüzde 30'u oranında ücret ödenecek.

Google Haberlere Abone ol

Millî Eğitim Bakanlığını değil, aynı zamanda staj sözleşmelerini yapmış veya yapacak olan öğrenciler ve aileleri ile stajyer çalıştırma zorunluluğu olan işletmeleri de ilgilendiriyor. Millî Eğitim Bakanlığı, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü'nce yapılan açıklamaya göre, mesleki eğitim veya staj uygulamalarına bugünden itibaren devam edilebilecek.

Buna göre, staja dönüş için, işletmenin talebi olması, Öğrenci velisinin izninin bulunması ve İşletmeler tarafından koronavirüs salgınına yönelik gerekli tedbirlerin alınması gerektiği belirtiliyor. 3308 Sayılı Kanuna göre, staj yapan öğrenciler için staj süresine ait sigorta primlerinin okulları tarafından ödenmesi gerekiyor. Dolayısıyla, işveren için prim ödeme yükümlülüğü söz konusu değil.

'Öğrenci gidiş dönüşlerde yanında taşımalı'

Staj yapan 20 yaş altındaki öğrencilerin İçişleri Bakanlığına bağlı birimlerce yapılan denetimler sırasında işyerleri ile staj ilişkilerini gösteren çalışma, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kaydı gibi belgeleri ibraz etmeleri önem taşıyor. Staj gören öğrencilerin söz konusu belgeyi işletmelere gidiş ve dönüşlerinde yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

3308 Sayılı Kanuna göre, 10 ve daha fazla personel çalıştıran işletmelerin, çalıştırdıkları personel sayısının yüzde beşinden az olmamak üzere mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumu öğrencilerine beceri eğitimi yaptırma zorunluluğu bulunuyor. Çalışan sayısının en az yüzde 5’i kadar öğrenci işletmede beceri eğitimi, tamamlayıcı eğitim veya staj görmek zorunda. Öğrenci sayısının tespitinde kesirler tam sayıya tamamlanıyor.

 Stajyer çalıştırmayan da ödemekle yükümlü

Stajyer çalıştırma zorunluluğunu yerine getirmeyen işletmelere tam olarak idari para cezası olarak adlandırılması mümkün olmasa da mesleki eğitim yaptırmadığı her bir öğrenci için mesleki eğitime katkı payı ödeme şeklinde bir yaptırım getirilmiş durumda. Buna göre, on ve daha fazla personel çalıştıran ve Bakanlıkça işletmelerde mesleki eğitim kapsamına alınan, ancak beceri eğitimi yaptırmayan işletmeler, beceri eğitimi yaptırması gereken her öğrenci için eğitim süresince her ay asgari ücretin net tutarının 1/3’ü nispetinde, yirmi ve daha fazla personel çalıştırılması halinde ise 2/3’ü nispetinde Saymanlık hesabına para yatırmakla yükümlü.

Zorunlu staj dönemi için işletmelerde istihdam edilen stajyerlere asgari geçim indirimi hariç net asgari ücretin yüzde 30’u tutarında ücret ödenmesi gerekiyor. 020 yılı için stajyerlere ödenmesi gereken en az ücret 631,19 TL olarak belirlenmişti. Stajyerlerin ücretlerinden herhangi bir vergi vb. kesinti yapılmadığından asgari geçim indirimi stajyerlere ödenmesi gereken ücret hesaplamasında dikkate alınmıyor.

Stajyer maaşı ne kadar?

Buna göre, mesleki eğitim gören veya stajyer öğrencilere ödenebilecek en az ücretin 20’den az çalışanı olan işletmeler için üçte ikisi, 20 ve üzerinde çalışanı olan işletmeler için üçte biri 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu kapsamında devlet katkısı olarak ödeniyor. 2020 yılında çalışan sayısı 20’den az olan işyerleri için 420,79 TL ve 20’den fazla çalışanı olan işyerleri içinse 210,40 TL destek veriliyordu.

DÖVİZ ÇEVİRİCİ
Parite
Son Değişim
EUR/USD 1.21 -0.169%
GBP/USD 1.36 0.0733%
USD/JPY 103.55 -0.3176%
USD/CHF 0.89 0.135%
AUD/USD 0.77 0.6237%
USD/CAD 1.26 -0.7145%
Piyasa Özeti
BIST 100 1,569.35 0.28%
ALTIN 444.85 0.71%
DOLAR 7.41 -0.73%
EURO 8.98 -0.93%
BRENT 55.92 0.09%