Burdur Valisi Arslantaş, Salda Gölü'nün etrafına 36 kilometrelik bisiklet yolu yapılacağını ifade etti

Salda Gölü'nün 'Beyaz Adaları'nda 15 Ekim'den itibaren yapılacak çalışmalar hakkında Burdur Valisi Ali Arslantaş bilgi verdi. Arslantaş, Salda Gölü'nün etrafına 36 kilometrelik bisiklet yolu yapılacağını ifade etti.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: DHA

Salda Gölü'nün 'Beyaz Adaları'nda 15 Ekim'den itibaren yapılacak çalışmalar hakkında Burdur Valisi Ali Arslantaş bilgi verdi. Arslantaş, Salda Gölü'nün etrafına 36 kilometrelik bisiklet yolu yapılacağını ifade etti.

Burdur Valisi Ali Arslantaş, beyaz kumsalı ve turkuaz renkli suyuyla ünlü, Türkiye'nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü'ne ilişkin yönelik yapılan çalışmalar hakkında sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.  Salda Gölü hakkında alınan kararın yerinde ve doğru olduğunu belirten Vali Arslantaş, Beyaz Adaları görebilecek 3 ayrı noktada seyir terası yapılacağını da ifadelerine ekledi.

Salda Gölü'nde bazı çalışmalara start verilmişti. Beyaz Adalar kısmına girişte bulunan jandarma kontrol noktasından Doğanbaba Plajı istikametine 1,5 kilometrelik sahil bandında ahşap bariyerlerin yerleştirilmesine yönelik çalışmalara başlamıştı. Vali Ali Arslantaş, yapılacak bazı çalışmalara dair bilgi verdi.

Önlemlere rağmen zarar verildi

Vali Ali Arslantaş, "Güncel stromatolit oluşumlarının bulunduğu Beyaz Adalar bölgesinde sıkı koruma önlemlerine rağmen neredeyse ziyaretçilerin tamamının henüz balçık haldeyken ya da henüz olgunlaşmamış oluşumlara fiziki olarak zarar verdikleri ve çiğnedikleri izlenmiştir. 

"36 kilometrelik bisiklet yolu yapılacak"

Vali Arslantaş, köy pansiyonculuğunun yaygınlaştırılması için Salda köyü, Doğanbaba köyü ve Kayadibi mahallesinde oturan vatandaşların başvurabileceği hibe programı uygulaması başlatıldığını belirtti. Salda Gölü çevresinde 36 kilometre uzunluğunda bisiklet yolu yapımına başlanacağını da kaydeden Vali Arslantaş, göle kuş uçuşu 7 kilometre mesafedeki kayak tesisleri bölgesinde çadırlı kamp alanları ve karavan kamp alanları oluşturulacağını ifade etti.

Arslantaş, "Salda Gölü ve yakın çevresinin ziyaretçi taşıma kapasitesinin belirlenmesini ve gerekli alt yapı yatırımlarının tamamlanmasını takiben, Beyaz Adalar bölgesine girişler ve kullanımlar yeniden düzenlenecektir" dedi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçen ay yaptığı açıklamada, "15 Ekim itibarıyla 'Beyaz Adalar' kısmında göle girilmeyecek, yüzülmeyecek ve plaj kullanılmayacaktır. Bakanlık olarak, Beyaz Adalar bölgesinde yaklaşık 1,5 kilometrelik sahil şeridindeki taşıma kapasitesine bağlı olarak ziyaretçi sayısını belirleyecek çalışmamızı da başlattık" demişti.