'Bergen' filminin oyuncuları Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştum'da

Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştum programına Bergen filminin başrol oyuncuları Farah Zeynep Abdullah ve Erdal Beşikçioğlu konuk oldu.

TV100'de yayımlanan Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştum programına katılan 'Bergen' filminin başrol oyuncuları Farah Zeynep Abdullah ve Erdal Beşikçioğlu, Candaş Tolga Işık'ın sorularını yanıtladı.

Candaş Tolga Işık'ın, "18 günde 4 milyonu aşan bir vizyon sayısına ulaştınız..." diyerek sözü Erdal Beşikçioğlu ve Farah Zeynep Abdullah'a bıraktığı programda, Beşikçioğlu, "Biz mümkün olduğunca filmde doğal akışına bırakmaya çalıştık. Sömürü yapmadan oynamaya çalıştık, böyle düşündük" dedi.

Bergen filminin nasıl ortaya çıktığını, senaryoyu okuduğunda ne hissettiğini anlatan Farah Zeynep Abdullah, "Ben Bergen'i tanıyordum elbette ama tabii ki bu kadar hakim değildim. İlk okuduğumda senaryoyu şoke oldum. İnanılmaz etkilendim" ifadelerini kullandı. 

 

Şiddetin reklamı yapılmadı

"Mesleki karakterimde yer aldığım ve en çok mutlu olduğum projelerden biri" diyen Erdal Beşikçioğlu, "İlk proje geldiğinde failin kahramanlaştırılmasından, sempati duyulmasından çok korktum. Bundan çok çekindim ancak senaryoda öyle olmadı" açıklamasında bulundu. 

"Rolün zor olduğunu ve bu duyguyu nasıl karşıladın" sorusuna yanıt veren Beşikçioğlu, "Yiyeceğim küfürden bu kadar hoşlanacağım aklıma gelmezdi açıkçası" cevabı stüdyoda gülüşmelere neden oldu.

"Çok şey öğrendim"

Filmden ve senaryodan bir çok şey öğrendiğini söyleyen Farah Zeynep Abdullah, senaryonun ardından Mor Dayanışma'nın broşürlerini okuduğunu ve kadınların gündelik hayatta sistematik olarak şiddete uğradığını söyleyen Abdullah, "Biz Bergen olmadan önce ki hikayesinden başlıyoruz. Aslında hayalleri olan hayata karşı tutkuları olan bir kızın yolculuğuna tanık oluyoruz. Filmin bir yerinden sonra Bergen'leşiyor. Çok şey öğrendim. Gerçekten psikolojik şiddetin de ne olduğunu öğrendiğimi düşünüyorum" dedi. 

"Bergen'i nasıl tanımlarsınız?"

Bir seyircisinin sosyal medya üzerinden, "Bergen'i nasıl tanımlarsınız?" sorusuna yanıt veren yıldız oyuncu Beşikçioğlu, "Ölümsüzlüğe ulaşmış bir kadın. Daha ne olsun?" derken, Farah Zeynep Abdullah, "Bu kadar zorluğa göğüs germiş, çıkmış yine şarkısını söylemiş bir kadın" ifadelerini kullandı.

"Vali artık tatilden dönsün"

Filmin Adana'da yasaklanmasını değerlendiren Beşikçioğlu, "Kozan ülkenin sınırları içerisinde değil mi? Ankara'da ne izleniyorsa Adana'da da bu izlenecektir. Mecbur bu durum. Vali tatilde sanırım, artık tatilden dönsün ve ne olduğuna bir baksın. İlerleyen günlerde birisi de çıkıp derse, 'Cumhuriyet filmlerini yayınlamıyorum!' ne olacak? Böyle bir şey  olur mu?" diyerek karara tepki gösterdi. 

Konuya ilişkin kendisine ulaşıldığını ve Adana'daki yetkililerin açıklamalarının komik olduğunu söyleyen Abdullah, "Filmde şiddet içerikli sahnelerin olduğunu söylediler. Film gösterime 13 yaşındaki çocuklara müsade ediyor. Zaten biz tam tersine şiddet görüntülerinden kaçtık, bunları sakladık" diyerek geçtiğimiz günlerde bir kafede el ele tutuşan gençlerin uyarılmasını hatırlatarak yaşanan açıklamalara sitemde bulundu. 

"Ben böyle bir ülkede doğmadım"

"Ben böyle bir ülkede doğmadım, bu zihniyetteki bir ülkede ölmeyeceğime de inanıyorum" diyerek sözlerine devam eden Beşikçioğlu, "Bu zihniyeti bir şekilde de değiştirmemiz gerekiyor" ifadelerini kullandı. 

Bergen filminin başrol oyuncuları Farah Zeynep Abdullah ve Erdal Beşikçioğlu, İstanbul Sözleşmesi'nin yürürlükten kaldırılmasına da tepki göstererek, yasanın yürürlükten kaldırılmasının ardından kadın cinayetlerinin iki katına çıktığına vurgu yaptı. 

Behzat Ç. geri mi dönüyor?

Candaş Tolga Işık, "Behzat Ç'yi tekrar seyredebileceğiz mi, Erdal Beşikçioğlu'na tekrar 'amirim' diyebeilecek miyiz?" sorusuna yanıt veren Beşikçioğlu, "Doğaya karşı isyan etmek istemiyorum, Behzat Ç'yi çektiğimzide 35-40 yaşlarında cevval bir delikanlıydık şimdi, Şimdi 50'nin üstünde bir adam haline geldik. Yine cevvaliz de...Hani bira delikanlı tarafımız... Orası da tartışılmaz da. O bir ekip işiydi. O ekibin o anını yakalamak çok zordu. Dönem içinde çok uygun bir işti. Her zaman olacak işler değil. Tekrar tekrar seyretmek yad etmek daha mı iyi acaba? Bilemiyorum ben de ikilimler arasındayım. Çok sevdiğim bir karekter. Ercan ve Emrah'ın yazdığı kalemleri de çok beğeniyorum. Bilmiyorum yani; paralı bir kanalda oynaması bana biraz ters geliyor açıkçası Behzat Ç'nin. Mevzu o" ifadelerini kullanırken, Işık'ın "Behçzat Ç.'yi tekrar görürüz gibi geliyor" demesi üzerine Beşikçioğlu "Kısmet" yanıtını verdi.