Bülent Kuşoğlu tv100'e konuştu: Kılıçdaroğlu onu hiç yaptırmaz! İmamoğlu ve Yavaş görevini bırakacak mı?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın cumhurbaşkanı yardımcılığıyla ilgili "Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı seçildiğinde atanmaları uygun görülürse belediye başkanlıklarından ayrılacaklar ve cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atanacaklar. Bir süre daha belediyelerde istikrar bozulmasın, diye karar alınırsa Mart 2024’e kadar belediye başkanlıklarına devam edecekler. İmamoğlu ve Yavaş 2 görevi aynı anda yapmayacaklar. Kılıçdaroğlu onu hiç yaptırmaz" dedi.

Talat Atilla ile Tamer Korkmaz'ın sunduğu Memleket programına Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu konuk oldu.

Bülent Kuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

"KILIÇDAROĞLU’NUN ADAYLIĞI DOĞALDIR"

- ('Kılıçdaroğlu aday olmazsa masa dağılır' sözleri) Siyasetin bir kuralı var. En fazla vekili, oyu olan partinin genel başkanı başbakan olur. O feragat ediyorsa ikinci partiye teklif edilir. Normal olarak Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığı otomatik olarak kabul edilmiş diye bekliyordum. Benim söylediğimde buydu. Ben ‘masayı dağıtırız’ demedim. Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı doğaldır. Bu demokrasinin kuralıdır. Kemal Bey bunu istiyorsa kabul edilmiyorsa çok normal olarak demokrasinin gereği olarak dağılır, bunu söylemek istedim. Benim Millet İttifakı’nın diğer partilerine yönelik söylenmiş bir söz değildi.

"ONU SAYIN KILIÇDAROĞLU HİÇ YAPTIRMAZ"
- (Yavaş ve İmamoğlu'nun cumhurbaşkanı yardımcılığı) Seçimleri kazandıktan sonra hemen 2 belediye başkanını cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atadığı zaman her iki belediyeyi AK Parti’ye kaptırmış olacağız. Onunla ilgili (2024’teki yerel seçim) Mart’taki süreye göre bir değerlendirme yapılacak. İmamoğlu ve Yavaş cumhurbaşkanı yardımcılığı ve belediye başkanlığını aynı anda yapmayacaklar. Yapmamalılar. Türk devlet geleneğinde öyle bir şey söz konusu olamaz. Sayın Kılıçdaroğlu onu hiç yaptırmaz, hiç istemez, aynı şekilde Millet İttifakı'ndaki liderler de buna karşıdır.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ NE ZAMAN CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLACAK?
 - 14 Mayıs'a kadar görevlerinden ayrılmalarına gerek yok. Kılıçdaroğlu seçildikten sonra istişare yapılacak. Atanmaları uygun görülürse belediye başkanlarından ayrılacaklar ve cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atanacaklar. "Belediyelerdeki yapılacak işler var" denilerek bir karar alınırsa Mart 2024 tarihine kadar başkanlar görevine devam edecek. Ondan sonra bu göreve başlayacaklar. 

"SİYASET BAZEN KARDEŞE DE VURMAYI GEREKTİREBİLİYOR"
- (Akşener neden Bülent Kuşoğlu’nun istifasını istedi?) Benim gerçekten saygı duyduğum bir insan. Ona karşı benim bir lafım olmadı, terbiyesizliğim olmadı asla olmaz. Siyaset bazen kardeşe de vurmayı gerektirebiliyor. İlk vuruşu daha yakın hissettiğinize yapabiliyorsunuz, normaldir. 

BÜLENT KUŞOĞLU NE DEMİŞTİ?
CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığına 6'lı masada karşı çıkılması halinde masanın dağılacağını söylemişti. Hürriyet yazarı Hande Fırat'a konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, "CHP'nin adayı kesin olarak Kılıçdaroğlu ve çok da normal. Ana muhalefet partisi genel başkanını aday çıkarmalı." ifadelerini kullanmıştı.