Çin'e giden ikinci ihracat treni Kars'a ulaştı

Çin'e giden ikinci ihracat treni Kars'ta Sarıkamış Harekatı'nın yıl dönümü dolayısıyla lokomotif önünde Türk bayrağı açarak saygı duruşunda bulundu.

Çin'e giden ikinci ihracat treni Kars'a ulaştı

Çin’e giden ikinci ihracat treni personeli, Kars'a giderken Sarıkamış İstasyonu'nda durarak Sarıkamış şehitlerini andı. Treni durdurarak, lokomotif önünde Türk bayrağı açan personel, şehitler için saygı duruşunda bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık AŞ. Genel Müdürlüğü ise, sosyal medya hesabı üzerinden, "ÇinTreniNerede2" etiketiyle Kars Sarıkamış'ta yer bildiriminde bulunarak, "Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz" notuyla bu görüntüleri paylaştı.

Tren, karlı rayları aşarak Kars Garı'na ulaştı. Buradaki işlemlerinin ardından tren Gürcistan üzerinden yoluna devam edecek.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da İstanbul Çerkezköy’den başladığı yolculuğunu Çin’in Xian şehrinde noktalayan ilk blok ihracat treninin karşılama törenine video konferans yöntemiyle katıldı.

Türkiye’den çıkarak Gürcistan ve Azerbaycan’ı geçen, Hazar Denizi’ni aşmak suretiyle Kazakistan’ı kateden ve yaklaşık 8 bin 700 kilometre yol alan ihracat treninin Türkiye’den Uzak Asya’ya demir yolu sevkiyatları açısından güzel bir başlangıcı teşkil ettiğini dile getiren Pekcan, "Karşılıklı sevkiyatlar ile Avrupa ve Asya ticaretinin zenginleşmesine katkı sağlayacağına inandığımız Orta Koridor'un, demir yolu taşımacılığı ile canlandığına hep birlikte şahit oluyoruz. Bu ve bundan sonra devam edecek seferlerimizin ülkemiz ihracatına olduğu kadar Türkiye ve Çin arasındaki karşılıklı ticarete ve hatta küresel ticarete katkı sağlayacağını ümit ediyorum" açıklamasını yaptı.