Çöl tozu uyarısı! Türkiye etkisine giriyor, yarından itibaren...

Uzman isim Avrupa'da etkili olacak çöl tozlarının yarın Türkiye'ye gelmesinin beklendiğini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Prof. Dr. Hüseyin Toros, Avrupa'da etkili olacak çöl tozları ile ilgili vatandaşları uyardı. Toros, güzergahlar kullanıp kıtalar ve okyanusları aşarak farklı ülkelere giden çöl tozlarının yarın Türkiye'ye yoğunluğunu azaltarak gelmesinin beklendiğini bildirdi.

“Hafta başından itibaren de kuzeyden başlayarak etkisini kaybetmesi tahmin ediliyor” diyen Prof. Dr. Hüseyin Toros, “Çöl tozunun taşınımı, sağlık sorunlarına da neden olabiliyor. Havadaki toz yoğunluğunun artması solunum sıkıntısı olanları etkileyebilir. Yoğun toza maruz kalmak da bağışıklık sistemimizi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle sağlık sorunları olan vatandaşların dikkat etmesinde fayda bulunuyor" şeklinde konuştu.

Toros, "Şu anda ise Kuzey Afrika üzerinde oluşan alçak basınç sistemiyle havalanan çöl tozları, kumlar Avrupa üzerindeki yüksek basınç alanıyla Avrupa'ya taşınıyor. Avrupa şu anda çöl tozunun etkisi altında" bilgilerini paylaşan Toros, Türkiye'nin de yüksek basınç alanı etkisinde bulunduğuna dikkat çekerek, sözlerine şöyle devam etti:

"Avrupa'da hafta boyunca etkili olacak çöl tozlarının perşembe gününde ülkemize kadar yoğunluğunu azaltarak gelmesi bekleniyor. İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Modelleme Takımının atmosferik sayısal model değerlendirmelerine göre, çöl tozları yoğunluğu hafif de olsa hafta sonu ülkemiz genelinde etkisini gösterecek.