Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 20 bin öğretmen ataması müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Valiliği Eğitim Tesisleri Toplu Açılış Töreni'nde konuştu.

20 bin öğretmen ataması müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Valiliği Eğitim Tesisleri Toplu Açılış Töreni'nde konuştu. İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları...

Sizleri milletin evinde ağırlamaktan memnuniyet duyuyorum. ankara'da açılan eğitim öğretim tesisleerimizin tüm öğretmen ve öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Hayırseverlrimizi tebrik ediyorum.

326 eğitim öğretim tesisimizi Ankaalı kardeşlerimizin hizmetine sunuyoruz. bu eğitim tesisleri arasında anaokulu, ilkokul, lise, bilim sanat merkezleri gibi her türlü kurum mevcuttur.
1116 derslikli 88 okulumuzu yıkarak 2093 derlikli yeni okullar hizmete açtık.

Ankara'da 7 bin 541 yeni derslikle toplam derslik sayımız 49 bin 700 ulaştırmış bulunuyoruz. Yeni dersliklerle 184 okulumuz daha tekli eğitime geçecektir. Böylece tekli eğitime geçme oranı yüzde 95'e yükselecektir. Daha sonrasında bu oranı yüzde 100e çıkaracağız ve ikili eğitim konusunu tamamen kaldıracağız.

Milletin iradesiyle Türkiye'yi yönetme iradesi kazandığımızda adalet, sağlık, eğitim ve emniyet üzerinden ülkemizi yönetiyoruz. Her alanda milletimize verdiğimiz sözleri yerine getirdiğimizin iftiharı içerisindeyiz. Tüm projelerde aslan payını Eğitim öğretime ayırdık.

Milli Eğitim'e verilen destek 2002'de 7,5 milyar lira iken bugün bu sayı 140 milyar liraya yükseldi.

Tüm yatırım 211 milyar lirayı aşıyor. Derslik sayısını 343 binden 600 bine çıkardık.

Öğretmen adaylarımıza müjde verelim; önümüzdeki aylarda 20 bin öğretmenimizin daha atamasını yapacağız.

Bizden önce vesayetçi, tek tipçi renkler hakimdi. Eğitim ve öğretim sistemimizi de bu jakoben bakış açısından kurtarmaya çalıştık. Orta okullarda, lise eğitimini destekleyecek şekilde seçmeli dersler oluşturduk. Ülkemizde bir dönem gizli saklı yürütülen Kuran'ı Kerim eğitimini tüm öğrencilerimiz için erişilebilir hale getirdik.

Geçmiş yıllarda Türkiye, korkuların, kuyrukların ülkesiydi. Eğitim hayatımız 80-90 kişilik sınıflardaydı. Şimdiki gibi 20-30 kişilik sınıflarda değil. Taşradaki okulların durumu daha vahimdi. Öğrenciler ısınmak için çantalarının yanında yakacak da getirirdi. Okuluma ki yakın okul sayılırdı, yarım saatte giderdik.

Biz kırtasiye kuyruklarında kitap beklerdik. Biz şimdi kuşe kağıtta kitapları sıraların üzerine koyuyor, öğrencilerimize teslim ediyoruz. İlk ders zilinin çalması ile tüm ders kitapları sıralarında çocuklarımızı bekliyor. Saatlerce yürüyerek köy okullarına gitmiyor, istisnalar dışında kapılarına kadar gelen servislerle gidiyor. Büyükşehirlerden, ilçelerimize kadar okullarımıza kütüphane kazandırmak için çalışıyoruz. 29 bin kütüphane ve 2 bin 750 dijital kütüphane ile hizmet sağlıyoruz. Kara tahtalar yerini, etkileşimli tahtalara, 90 kişilik sınıflar 30 kişilik sınıflara yerini bırakıyor.

Türkiye eğitim altyapısını en hızlı geliştiren, en hızlı yenileyen ülkeler arasında yer alıyor.

DSÖ bir açıklama yaptı, 2022'nin başında koronavirüsü inşallah, salgının sona ereceği beklentimiz var dedi. İnşallah dedikleri gibi olur. Bizim buna da hazırlık yapmamız lazım ama rehavete kapılamayız. Dünyada şu anda Türkiye aşılamayı en iyi şekilde yürüten ülke.

Gevşeme yok!

Süreci kararlı, ciddi bir şekilde sürdürüyoruz. Gevşeme yok. Herhangi bir rehavet çökerse, altından kalkamayız. Salgının sebep olduğu sıkıntılara rağmen eğitim öğretimi ülke çapında kesintisiz sürdüren birkaç ülkeden biriyiz. Bu dönemde uzaktan eğitimi de başarıyla yürüttük. 1000'in üzerinde öğretmen ile çekimlerle 10 binden fazla televizyon içeriği oluşturduk. Uzaktan eğitimde EBA canlı dersleri devreye aldık. Canlı sınıf uygulamamızda günlük 3 milyon canlı ders kapasitesini yakaladık.

Yüz yüze eğitim açıklaması

Vaka ve hasta sayısının azlaması ile peyderpey yüz yüze eğitimi başlatıyoruz. 1 Mart'tan itibaren 8 ve 12.sınıflarda seyreltilmiş yüz yüze eğitime başlıyoruz. Önümüzdeki günlerde yeni adımlar atmaya devam edeceğiz. 

Vaka ve hasta sayısının azalmasıyla önümüzdeki dönemde yeni adımlar atmaya devam edeceğiz. Sizlerden temizlik - maske - mesafe kurallarına riayet etmenizi istiyorum.