Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan Biden görüşmesi sonrası önemli açıklamalarda bulunuyor.

Google Haberlere Abone ol
Kaynak: tv100.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan Biden görüşmesi sonrası önemli açıklamalarda bulunuyor.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"Ekonomiden ticarete toplumsal hareketlerden kamu güvenliğine kadar salgının artçı sarsıntılarına şahit oluyoruz."

"Irkçı akımların yaygınlaştığını görüyoruz. Sorun çözme mekanizmaları işlevliğini kaybediyor."

"Salgınla beraber ekonomileri kötüleşen ülkeleree yönelik yardımların şarta bağlanması adalete olan inancı da aşındırıyor."

"Hepimiz güvende olana kadar hiç birimizin güvende olamayacağı gerçeğiyle yüzleşiyoruz."

"Dönem elini taşın altına koyma dönemidir. NATO'nun daha etkin inisiyatifler üstlenmesi gerekmektedir."

"Biden ile bir araya geldik. İttifakın önümüzdeki 10 yıllık yol haritasını teşkil edecek önemli kararların alındığı zirvemizi tamamladık."

"NATO'yu askeri bakımdan daha muhkem hale getirirken siyasi boyutunu da tahkim edecek adımların atılması yönünde kararlar aldık."

"İttifakın yeni tehditlere mukavemet etmek amacıyla kendisini adapte ederken temel ilkelerinden taviz vermemesi gerektiğini vurguladık."

"Türkiye'nin hassasiyetlerini ve beklentilerini müttefiklerimizin dikkatine sunduk. Ancak burada üzülerek bir hususun altını çizmek istiyorum. Terör meselesinde örgütler arasında ayrım yapılıyor. Bir terör örgütü eliyle diğerinin yok edilemeeyeceği ortaya çıkmıştır."

"İdlib'te yeni bir insani trajedinin ve göç dalgasının önüne geçtik."

"Cumartesi günü İdlib.'teki şifa hastanesini hedef alan YPG/PYD terör örgütü 14 masumu katletmiş, 32 sivili yaralamıştır. Bu örgütün kanlı, kirli ve çirkin yüzünü göstermeye kafidir."

"Gerek zirvede gerek ikili görüşmemizde PKK'ya verilen desteğin sonlandırılmasını dilee getirdim. Suriye'nin bir terörist yetiştirme kampına dönüştürülmesine önüne geçmeye çalıştık. Bugüne kadar 9 bine yakın yabancı terörist savaşçı yakaladık; evlerine geri gönderdik. 100 bini aşkın terör şüphelisine giriş yasağı koyduk."

"Türkiye sadece pkk, fetö ve deaşla mücaüdelesinde değil yabancı terörist savaşçıların engellenmesine yönelik çabalarında da tek başına bırakılmıştır."

"Yaklaşık 10 yıldır 3.6 milyon Suriyeli sığınmacıya sahip çıkan Türkiye'ye verilen taahhütlerin çoğu yerine getirilmemiştir."

"Ülkemizin sınırları dışında yürüttüğü müttefiklerimizin güvenliğine de katkı sunan operasyonlarına ittifak tarafından güçlü destek verilmesi bu bakımdan tercihten öte zorunluluktur. "

 "Temennimiz, tüm müttefiklerimizin sığ siyasi hesapları artık bir yana bırakıp, Türkiye ile tam bir dayanışma sergilemesidir."

"Biden ile az evvel bir araya geldik. Biden ile kapsamlı görüş alış verişinde bulunduk. Hem ortak çıkarlara sahip olduğumuz alanlardaki işbirliği planlarını yapıcı bir anlayışla ele aldık. 

Bu görüşmede salgın sonrası ortaya çıkacak yeni fırsatları da dikkate alarak aramızdaki ekonomik potansiyellerin tam anlamıyla hayata geçirilmesi için atılabilecek adımları değerlendirdik.

Doğrudan diyalog kanallarını etkili ve düzenli şekilde kullanma konusunda mutabık kaldık.

Neticede son derece yararlı ve samimi bir görüşme oldu. Karşılıklı saygı ve çıkara dayalı verimli bir işbirdliği döneminin başlaması konusunda irade olduğunu görüyoruz. 

Biden ile işbirliğimizi artıracağız. Türkiye ABD ilişkilerinde çözülemeyecek hiçbir mesele olmadığını, işbirliği alanlarımızın sorun başlıklarırndan daha geniş olduğunu düşünüyoruz. 

Türkiye ile ABD'nun bundan sonra da aynı hassasiyetle çalışmalarını yürüteceğine inanıyoruz.

Johnson, Merkel Miçotakis görüşmeleri

Johnson ile görüşmemizde işbirliğine verdiğimiz önemi ve irademizi vurguladık. Video konferasla Merkel ile bu kez yüzyüze görüşerek fikir teartisi gerçekleştirdik. Miçotakis ile diyalog mekanizmalarının güçlendirilmesini kararlaştırdık. Hatta biz görüşmelerimizi ikili olarak yapalım, daha da ilerisi biz görüşmelerimizi özel hattan yapmak suretiyle araya birilerini sokmaya gerek yok kararı aldık."

 

Cumhurbaşkanı daha sonra basının sorularını yanıtladı.

"S400 ile ilgili Biden ile öneride bulundunuz mu?"

Düşüncelerimizi net olarak ifade ettim. Türkiye eğer Afganistan'dan çıkmamız istenmiyorsa, diplomatik, lojistik ve bunun yanında mali konularda bize ABD'nin vereceği destek önem arz ediyor. Taliban ile birçok görüşmeleri farklı adımlarla sürdürebililirz. Bütün bunlarla birlikte istiyoruz ki Afganistan halkı herhangi bir sıkıntı yaşamadan bu desteği kendilerine verelim. Bir mutabakat söz konusu. 

s400 konusunu bizim düşüncemiz daha önce neyse aynı düşünceyi ifade ettim. F35 kıonusunu ifade ettim. Savunma sanayi ile ilgili olarak müşterek atabileceğimiz adımlar nelerdir onları ifade ettim. Bundan sonraki süreçte de sağlama bağlayacaklar.

"Macron basın toplantısı düzenledi. İslamla ilgili yaptığı konuşmalarla ilgili size bir açıklama yaptığını, izahta bulunduğunu söyledi. Suriye ve Libya konusunda birlikte çalışacaklarını söyledi."

İslam karşıtı anlaşılmaların kendisi açısından yanlış olduğunu benim İslama karşı olmamın mümkün olmadığını ısrarla söyledi. Bu süreç içerisinde bazı mafiller bu tür şeyleri uydurdular ama benim İslama karşı olmam söz konusu değildir, bunu bir dost olarak size söylüyorum dedi. Dedim ki böyle olduğuna göre bundan sonraki süreçte de tevziye edecek açıklamalar olursa bu çok çok isabetli olur. Çünkü vatandaş olarak söylemiyorum ama Fransa'da bugün 750 bin müslüman var. Ve bu konuyla ilgili olarak da kendisi hassasiyetini ifade etti. 

"Miçotakis ile görüşmenizde ileriye dönük karşılıklı adımlar atacaığınızı söyledi. Bu yaz sessiz sakin bir yaz geçirebilmek için bu adımlar atılacak dedi. Doğu Akdeniz ve Ege'de gerilimden kaçınabilmek için neler yapılmalı?"

"Katılıyorum. Yani sessiz sakin bir yıl oldu olacak düşüncesini paylaşıyorum. Aramızda güzel bir görüşme geçti. Ege'de olsun diğer bölgelerde olsun bundan böyle, kendisine şunu söyledim; 3. ülke veya kişileri karıştırmayalım. Bu tür sıkıntılı anlar olduğunde siz beni ben sizi özel hattan arayayım, sıkıntı yaşamadan adımlarımızı atalım. Bir de sıkıntılı konular nelerse masaya koyalım, arkadaşlar çalışsınlar onlar bize bunu getirsinler. Nihayi kararı biz verelim.

 "Afganistan ile söylediğiniz mutabakatı netleştirebilir misiniz? S400ler ile ilgili, ABD'nin görüşü belli, bir takım adımlar olabilir dediniz, tam olarak neyi kastediyorsunuz? Bu görüşmeden sonra tamirat dönemine girildi diyebilir miyiz?"

Şuanda yüzyüze görüşmemiz NATO zirvesiyle gerçekleşti. Benim şahsen Biden ile tanışmam yeni değil. Çok çok eski. Türkiye ile ABD arasındaki bu süreç, yaklaşık yarım saati aşkın ikili görüşme yaptık. Bu görüşmelerle birlikte bizim patriotlar konusunda düşüncemiz bilinen bir düşünceydi. Bu konuda abd'nin de tavrı belliydi, ABD patriotları vermedi. S400'ü alma durumunda kaldık. Bu konularla ilgili savunma sanayinrde birlikte neler yapabiliriz bakanlar kendi aralaranıda görüşsünler. Ondan sonra bizler adımlarımızı atalım kararına vardık. 

Bundan sonraki süreçte aşı konusu vesaire bunları görüşme fırsatımız oldu. Verimli bir görüşmeyi ilk buluşmada gerçekleştirmiş olduk. İlişkilerin devamı açısından olumlu olduğunu söylüyorum. Kendisini Türkiye'ye davet ettim. YOğunlukluğunu aştıktan sonra gelebileceğini söyledi.

"24 Nisan konusu gündeme geldi mi?"

Hamdolsun hiç gündeme gelmedi.