Erdoğan, Macron ile görüşecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüşecek. İki lider 20.00'de telefon görüşmesi yapacak.

Google Haberlere Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Angela Merkel ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile yaptığı üçlü video konferans görüşmesi gerçekleştirmişti.

Gelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 20.00'de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la da bir görüşme yapacak.

Görüşmede Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilimin ele alınacağı ve atılacak adımların belirleneceği öğrenildi.

Macron, diyalog çağırısında bulunmuştu

Türkiye ve Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz geriliminde, Türkiye karşıtı tutumu ile tepki çeken Macron, Türkçe bir tweet atarak, "Ajaccio'da, Türkiye'ye net bir mesaj gönderdik: iyi niyetli, naiflik olmaksızın sorumlu bir diyaloğu yeniden açalım. Bu çağrı bundan böyle Avrupa Parlamentosu’nun da çağrısı. Görünüşe göre de işitilmiş. İlerleyelim" ifadelerini kullanmıştı.

Macron'un bu paylaşımının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bir açıklama yapmış ve "Biz, samimi her çağrıya kulak vererek diplomasiye olabildiğince alan kazandırmak, sorunları diyalog yoluyla herkesin kazanabileceği bir çözüme kavuşturmak niyetindeyiz. Ülkemizin bir damla suyunu da bir karış toprağını da bu vizyonla savunmayı sonuna kadar sürdüreceğiz." demişti.