Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tur nasıl olur; Sinan Oğan’a oy verenler kime oy verir?

0:00/ 0:00

14 Mayıs seçimlerinde kendi “aynalı oda”larında zafer ilan eden muhalefet cephesi büyük bir hezimet yaşadılar.

Servis ettikleri anketler, oluşturdukları algı karşılık bulmadı.

Sonuç da CHP ve İYİ Parti tarafında ciddi bir moral bozukluğuna sebep oldu.

CHP’de iç sorgulama ve belli ölçüde çatışma da oldu. Onursal Adıgüzel görevden alındı. Sonraki süreçte ciddi anlamda Kılıçdaroğlu’nun sorgulanacağını da söylemek isterim.

Bu seçimin en önemli sonuçlarından birisi özellikle CHP Genel Başkanı’nın terör örgütü PKK ve FETÖ’nün elebaşlarının açık desteğini alan bir adayın Türkiye’de cumhurbaşkanı adayı olarak öne çıkmayacak olmasıdır.

Türkiye’de seküler milliyetçi seçmenin yükselişte olduğunu söyleyen nadir kişilerden birisiyim. Sanıyorum ilk dillendirenlerden birisiyim. Yıllardır katıldığım programlarda “Önümüzdeki dönemde siyasetin belirleyicisi milliyetçi seçmen olacaktır. Bazılarının dediği gibi HDP seçmeni olmayacaktır. Zira, HDP seçmeni kendilerine nasıl talimat gelirse o yönde oy verecektir” dedim. Neticede öyle de bir sonuç çıktı.

Şimdi gelinen süreçte PKK terör örgütü ve FETÖ elebaşlarının desteğini, dolayısıyla milliyetçi seçmenlerin oyunu alamayan bir cumhurbaşkanı adayının şimdi birdenbire milliyetçi söylemlerle oylarını alabilmesi çok mümkün olmayacaktır.

Gelelim Sinan Oğan’a oy veren seçmenin nasıl oy vereceğine.

Öncelikle gözden kaçırılmaması gereken bir husus var ki o da oy veren seçmenin yüksek bir parti aidiyeti ya da aday aidiyetleri yok. Nitekim Ata İttifakı ve Ata ittifakı adayı Sinan Oğan’ın oyu arasında iki kat fark var.

Diğer taraftan yaptığımız araştırmalara göre Sinan Oğan’a oy veren seçmen kitlesinin yüzde 25’i Erdoğan’a, yüzde 25’i Kılıçdaroğlu’na oy verme eğilimine sahip. Bununla birlikte de yüzde 27,9’u kararsız olduğunu söylerken, yüzde 18,6’sı oy kullanmayacağını söylüyor ve yüzde 3,6’sı da cevap vermiyor.

Sonuç olarak, Sinan Oğan’ın seçmen kitlesinin yarısı Erdoğan’a diğer yarısı da Kılıçdaroğlu’na oy verme eğilimde ve bu dağılımda Erdoğan her türlü kazanıyor.

Kazanamamasının tek sebebi ise seçmen kitlesinin rehavete kapılması olacaktır.