Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’dan tv100’e özel açıklamalar: Bir dönemin sonuna geliyoruz! Aday politik figürlerden oluşacak

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gürkan Hacır’ın sunduğu Yüzler Kulübü'ne konuk oldu. Uysal, canlı yayında soruları yanıtladı. Uysal, Altılı Masa'nın adayıyla ilgili "Siyasi alanda icracı iddiası olan politik figürlerden oluşacak" ifadelerini kullandı. Uysal ayrıca, "Bir dönemin sonuna geliyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu da sürecin bu noktaya gelmesinde aldığı inisiyatifler, gördüğü vazife bütün bunlar çok kıymetli" ifadelerini kullandı.

Gürkan Hacır'ın moderatörlüğünde tv100'de ekrana gelen Yüzler Kulübü programının konuğunun bu haftaki konuğu Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal oldu. Uysal, tv100 Ankara Temsilcisi Deniz Gürel, tv100.com yazarı Erdoğan Aktaş ve Pınar Işık Ardor sorularını yanıtladı. 

Gültekin Uysal'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Altılı Masa tarikatlara nasıl bakıyor?

Pınar Işık Ardor’un “İktidara geldiğinizde tarikatlara bakış açınız nasıl olacak?” sorusuna Gültekin Uysal, “Bizim çizgimiz açık ve şeffaf. Bu dini örgütlü alanda maalesef bu tür suistimaller yeni değil. Pek çok vaka yaşadık. Bu milletin çocukları çalındı. Buna münferit bir hadise olarak bakamayız. Böyle bir sonuç üretecek mekanizmaya devlet olarak siz sessiz kalabilir misiniz? Buna bir refleks üretmeniz lazım. Cemaatler, tarikatlar, dini örgütlenmeler elbette temel perspektifimizde bu tür suistimallere karşı süratle net çizgilerin çizilmesi gerektiği kanaatindeyiz. En nihayetinde gördük ki devleti ele geçirmek gibi bir hedefe yönelen örgütlenme düzeylerine gelmişler” dedi.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’dan tv100’e özel açıklamalar: Bir dönemin sonuna geliyoruz! Aday politik figürlerden oluşacak - Resim : 1

Tarikatlar sizce kapatılmalı?

- Kapatmakla çözüm bulamazsınız. Bütün bu alanlar çok yüzde yüz kontrol altına alabileceğiniz bir alan değil. Dini eğitimden başlayarak Türkiye’de değiştirmek, dönüştürmek mecburiyetindeyiz.

Altılı Masa’nın toplantılarında aday konuşuluyor mu?

- Türkiye pek çok riski depo etmiş vaziyette. Ben geç kalındığı kanaatinde değilim. Adayın öyle göktaşı gibi gökten düşecek hali yok. Bir geçmişte olduğu gibi iddiasız bir aday değil, siyasi alanda icracı iddiası olan politik figürlerden oluşacak.

"Erdoğan'ın kullandığı yetkileri bir başkasının kullanmasına razılar mı?"

- AKP'lilere şunu sormak lazım; Sayın Erdoğan'ın kullandığı yetkileri bir başkasının kullanmasına razılar mı? Ne Erdoğan ne AKP'liler bu kadar kontrolsüz bir yetkiyi başkasının kullanmasına razı olur.

Cumhurbaşkanı adayı nasıl seçecek? Gönlünden geçen bir aday var mı?

- Aday adayı başvurularını da alıyoruz. Ana muhalefetin lider bir partinin genel başkanının cumhurbaşkanı adayı olmasından daha tabii ne olabilir ki. İsmini de ifade ettiğiniz Sayın Ekrem İmamoğlu ve Sayın Mansur Yavaş da olmak üzere özellikle 2019 yerel seçimleriyle beraber Sayın Erdoğan’ın siyasi serüvenine baktığımızda İBB Başkanlığı’ndan başlayarak Türk siyasetinde böyle bir beklenti de oluştu. Ben bunları tabii karşılıyorum. Her siyasi partinin kendi cephesinden tüm ölçütleri kullanarak; bütün bu süreci yönetecek politik bir figürdür. O açıdan bahsettiğiniz isimlere karşı peşin peşin bir yargım açıkçası yok. 

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’dan tv100’e özel açıklamalar: Bir dönemin sonuna geliyoruz! Aday politik figürlerden oluşacak - Resim : 2

İYİ Parti’deki isimlerin Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığına olan eleştirileri…

- Her partiden bu tür beyanlar yapıldı. Bunlar doğaldır. Ama bir sorumluluk duygusuyla bu sürecin şartları, nitelikleri ve her şeyi merkeze alarak hareket etmek gibi bir mecburiyetimiz ve sorumluluğumuz var.

"Kılıçdaroğlu'nun gördüğü vazife çok kıymetli"

Bir dönemin sonuna geliyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu da sürecin bu noktaya gelmesinde aldığı inisiyatifler, gördüğü vazife bütün bunlar çok kıymetli. Kademe kademe örülmüş bir muhalefet bloğu var.

"Altı Masa'daki siyasi partilerin ortak iradeyle göstereceği adayların kazanacağı kanaatindeyim"

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin toplumsal desteğine baktığınızda %35’ler civarında. Altılı masa etrafında bir araya gelmiş siyasi partilerin bu süreç yönetiminde ortak iradeyle beraber göstereceği adayların kazanacağı kanaatindeyim.

"İstanbul seçimlerinin yenilenmesi Türk demokrasisi için en büyük kırılma"

- Biz bir siyasi parti ile rekabet etmiyoruz. İstanbul seçimlerinde de gördük; 6 Mayıs 2019'da seçimlerin yenilenmesi kararı Türk demokrasisi için en büyük kırılmadır.

- Erdoğan’ın bugün şöyle bir ruh hali var… Vatandaşa da kızar hale geldi. Zaman zaman görüyoruz. Nankörler diye birtakım toplumsal kitleleri itham eder hale gelmiş. ‘Beni yüzde 50’ye alıştırdınız. Bugün niye vermiyorsunuz?’ diye. Böyle bir hal içerisinde. Bugün bu endişeleri seçim güvenliğiyle ilgili yaşıyoruz.

- Bugün bir aday kıtlığı yok, bilâkis aday bolluğu var!

Demokrat Parti, seçime nasıl girecek?

- Her siyasi partinin vazifesi bir sonraki seçimin hazırlığını yapmaktır. Bugün İYİ Parti de, Cumhuriyet Halk Partisi de diğer siyasi partiler de nasıl 2018’de bizim tek hedefimiz Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmak değil, Anayasal düzenlemeyi icap ettiren, bir sistem değişikliğini milletimize taahhüt ediyoruz.

- Sayın Erdoğan sadece kendine oy verenlerin değil 85 milyonun Cumhurbaşkanı olabilseydi Türkiye böyle olmazdı.