Dikkat çeken uyarı! Prof. Dr. Naci Görür olası İstanbul depremi için bölge verdi

Prof. Dr. Naci Görür, olası İstanbul depremi ile ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. İstanbul'un kıyı kesimlerine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Görür, "Özellikle Anadolu Yakası'nda kırmızıya yakın alanlar kıyıya yakın. Anadolu Yakası'nda deprem bakımından zemin burada iyi olmasına rağmen kıyılara yakın yerler sorunlu" ifadelerini kullandı.

Dikkat çeken uyarı! Prof. Dr. Naci Görür olası İstanbul depremi için bölge verdi

Prof. Dr. Naci Görür İstanbul'da olması beklenen İstanbul depremi ile ilgili konuştu. En riskli bölgeleri açıklayan Görür, Avrupa ve Anadolu yakalarının kıyı kesimlerine dikkat çekti.

ANADOLU YAKASI'NA DİKKAT ÇEKTİ

Kıyılara yakın yerlerde depremin ivmesinin daha fazla olduğunu öne süren Görür şu ifadeleri kullandı:

"Özellikle Anadolu Yakası'nda kırmızıya yakın alanlar kıyaya yakın. Yani deprem şiddetinin, en büyük yer ivmesinin, hızının fazla olacağı alanlar. Anadolu Yakası'nda deprem bakımından zemin burada iyi olmasına rağmen kıyalara yakın yerler sorunlu. Avrupa'ya geldiğimiz zaman orada eksiklik görüyorum. Özellikle Küçükçekmece, Büyükçekmece Yöresi ve sahillerin daha fazla müracaat etmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü orada zemin zafiyeti söz konusu depremin şiddeti, ivmesi, hızı da orada daha fazla. Dolasıyla, Anadolu Yakası için olumlu şeyler söylüyorum fakat Avrupa Yakası için o haritanın daha fazla özellikle sahil şeritlerinin kırmızıya biraz daha renklenmesi gerektiğini düşünüyorum."