Dikkat! Sıcaklıklar mevsim normallerini aşacak

Türkiye genelinde bu hafta sıcaklıkların mevsim normallerinin 3-7 derece üstüne çıkması bekleniyor. Aşırı nemle birlikte hissedilen dereceler daha da artacak. Uzmanlar sıcak çarpmalarına karşı uyarıyor.

Google Haberlere Abone ol

 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yaptığı açıklama ile vatandaşları aşırı sıcak ve nemli havaya karşı uyardı. Türkiye yeni bir sıcak havanın etkisi altına giriyor. Yurt genelinde sıcaklıklar mevsim normallerini aşacak ve sıcaklıklar 7 dereceye kadar artacak.

Duyuruya göre, yurdun doğu kesimleri bu hafta sonuna kadar Basra alçak basıncının, kuzey kesimleri ise Karadeniz üzerinde bulunan yüksek basıncın etkinde kalacak. Bu nedenle hafta boyunca Trakya ile yurdun kuzeydoğu kesimlerinde (Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu) kısa süreli yerel sağanak geçişlerinin olması, diğer yerlerde havanın az bulutlu ve açık geçmesi bekleniyor.

Hafta boyunca hava sıcaklıklarının ülke genelinde artması ve mevsim normallerinin 3-7 derece üzerinde seyretmesi tahmin ediliyor. Cuma gününden itibaren Karadeniz üzerinden gelmesi beklenen serin ve yağışlı sistemle birlikte mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının azalması ve mevsim normallerine inmesi öngörülüyor.

Bu arada Marmara, Ege ve Akdeniz'in kıyı kesimlerinde yüksek sıcaklıkla birlikte yüksek nem bekleniyor. Nemle birlikte hissedilen sıcaklıkların yüksek olması nedeniyle meydana gelebilecek sıcak çarpması gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.