Doktorlardan kadınlara çok önemli iki uyarı

Doktorlar, iki farklı dergide kadınlara tavsiye olarak sarımsak ve maydanoz önerilmesinin ardından ciddi uyarılarda bulundu. Sarımsağın mantar konusunda önleyici, maydanozun ise adet dönemini düzenleyici olduğu iddia edilerek önerilen tavsiyenin çok tehlikeli olduğu belirtildi.

Doktorlardan kadınlara çok önemli iki uyarı

Doktorlardan kadınlara iki ciddi uyarı birden. İki farklı dergide yayımlanan iddialar tıp dünyasını ayağa kaldırdı. Vajinal mantar oluşumu nedeniyle kadınlara öneride bulunan dergi, iç kısma doğru sarımsak konulduğu takdirde akıntı ve mantarın önlenebileceğini iddia etti.

Bu iddia tıp dünyası tarafından büyük tepki ile karşılanırken, bu durumun kadınlarda daha kötü sonuçlar doğuracağı işaret edildi. Dergide verilen önerilerde ek olarak karanfil konulması da eklenerek oluşabilen mini yaraların da bu sayede tedavi olabileceği söylendi. Bazı kadınların tavsiyeyi uyguladığı açıklandı.

Sarımsak kullanımının büyük tehlikelere yol açacağı belirtildi.
Sarımsak kullanımının büyük tehlikelere yol açacağı belirtildi.

Türkiye'de de benzeri bir durum hemoroid tedavisi için 'kocakarı ilacı' olarak sunuluyor. Bunun da çok yanlış bir uygulama olduğunu belirten uzmanlar, sarımsağın hemoroidi engellemek ya da iyileştirmek gibi bir özelliğinin olmadığı gibi asidik yapısı nedeniyle durumun daha da kötüleşebileceği yorumunda bulundu.

Maydanozdan uzak durun!

Bir diğer dergide yayımlanan 'maydanoz' iddiaları da sarımsaktan farklı değil. Kadınların vajinalarına maydanoz sokması halinde adetlerinin düzenlenebileceği ya da ertelenebileceği iddia edilen makalede dengesizliklerin giderilebileceği ileri sürüldü.

Maydanoz iddiası Marie Claire dergisinde yayımlandı.
Maydanoz iddiası Marie Claire dergisinde yayımlandı.

Tıp dünyasının bu iddialara yanıtı de aynı şekilde sert oldu. Maydanozun üzerinde bulunabilecek bakterilerin daha farklı sağlık sorunlarına yol açabileceğinin vurgulandığı açıklamada kesinlikle böyle bir yol seçilmemesi istendi.

Kadın doğasının adet düzeninin vücudu tarafından belirlendiğini ifade eden uzmanlar Marie Claire dergisinde yayımlanan yazının tüm kadınları kötü yönde etkilediğini ve bu yola başvuran kadınların sağlık sorunlarıyla karşılaştığı belirtildi.

Dergideki yazılardan etkilenerek uygulayan kadınların en yakın doktora başvurmaları istendi.