İşler çıkmaza girdi! Doları, altını, kriptosu olanlar dikkat!

Para piyasaları uzmanı İslam Memiş, piyasalardaki son durumu değerlendirerek yeni tahminlerde bulundu. Özellikle Çin’de yaşanan olayların ekonomik krizi tetikleyerek, fitilini ateşleyeceğini ve önemli olaylara zemin hazırlayacağı hususunda “işler çıkmaza girebilir!” diyerek küçük yatırımcıları uyardı! Peki, bugün piyasalarda gram altın, döviz kuru kaç oldu? İşte detaylar…

İşler çıkmaza girdi! Doları, altını, kriptosu olanlar dikkat!

Altın piyasasında yeni gelişmeler yaşanıyor. Çin’de tekrar yaşanan Covid-19'a bağlı kapanmaların neden olduğu iş kaybının küresel ekonomiyi yakından ilgilendirerek sarstığı belirtiliyor. ABD ve Çin arasında yaşanan bu olumsuz gelişmelerin ise piyasa hangi vadede, nasıl etki edeceği ise merak konusu.

FED (Amerika Merkez Bankası) faiz kararı için piyasalar tetikte beklemeye halen devam ediyor. Dolar kurundaki dalgalanmalar ise henüz durulmuş değil.

Para Piyasalar Uzmanı İslam Memiş son gelişmeleri göz önünde bulundurarak Euro, dolar, sterlin gibi dövize ve altına yatırım yapan yatırımcılara tavsiyelerde bulundu.

“2023 yılı itibariyle dengeler değişir, ezberler değişebilir” diyen İslam Memiş açıklamalarına; “Dolar hem yurtiçi hem yurt dışı değer kaybediyor. Bu noktada doların yatırım aracı değil, ödeme aracı olduğunu hatırlatırım. TCMB farklı bir politika izleyerek tek haneli faizlere indi. Şimdi ise sırada enflasyon var. Seçime kadar tek haneli faizle yola devam edeceğiz. Bundan sonrası için ev, araba alacak olanlar kredilerde biraz daha düşüş beklentisi içerisinde. Ocak ayı itibariyle konutta faizlerin de 1 seviyesinin altına inmesi mümkün gibi görünüyor. Son 20 yıla baktığımızda ise gram altın-TL yüzde 6291 getiriye sahip. Euro ise 1215 ve en çok konuşulan dolar ise yüzde 908 getiri ile yatırım söz konusu olunca 4.sırada bulunuyor. “ ifadelerini ekledi.

Para Piyasalar Uzmanı İslam Memiş; gram altının yatırım aracılığı olabileceğini, “alım-satım makas aralığının %5 ile kısıtlı, bankalar gibi olmadığının” da altını çizdi. Açıklamasına “ gözümüzün gördüğü her şey dolar maliyeti ile bizlere ulaşıyor. Her geçen gün artan fiyatlar bizde bu algıya neden oluyor. Ancak doların gram altın kadar getirisi yok. Gram altın, her dönem yatırımcısı üzmeyen bir yatırım aracıdır. Ben şahsen altındaki yatırımları önemsiyorum. 2023’te rüzgar tersine esecek. Doların değer kaybettiği; Euro, sterlin, altının aksine değer kazanacağını göreceğiz. Tüm ezberler bozulacak” sözleri ile devam etti.