Dünya Sağlık Örgütü'nden korkutan uyarı! 700 bin kişi ölebilir

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa’da mart ayına kadar Kovid-19 nedeniyle 700 bin kişinin daha ölebileceğini belirterek, kıtada toplam ölü sayısının 2.2 milyonu aşacağı tahmininde bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs vaka sayılarının artmaya devam ettiği Avrupa ülkelerindeki durumu inceleyen güncel raporu salı günü yayımladı. Koronavirüs pandemisi nedeniyle Avrupa’yı bekleyen tehlikelere dikkat çeken örgüt, Mart 2022’ye kadar Avrupa’da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının yüz binleri bulabileceği tahmininde bulundu.

Örgütün tahminlerine göre, halihazırda 1.5 milyon dolayında olan ölü sayısı gelecek bahara kadar 2 milyon 200 bine yükselecek. Mart ayına kadar Avrupa ve Asya’nın bazı kesimlerinde 700 bin kişinin daha Kovid’den ölebileceğini öngören DSÖ, Kovid’in Avrupa bölgesinde başlıca ölüm nedeni olduğunu belirtti.

Raporda, bölgedeki 53 ülkenin 49’unda yoğun bakım ünitelerinin “yüksek” veya “aşırı” yük ile karşı karşıya kalacağı kaydedildi. Örgüt, Avrupa’da koronavirüsün hızla yayılmasına sebep olarak, bulaşıcılığı yüksek Delta varyantının ortaya çıkmasını, aşılanma oranının yetersiz seviyede kalmasını ve korona önlemlerinin gevşeten hükümetlerin “yanlış bir sinyal vermesini” gösterdi.

AŞI, MASKE, MESAFE... 
“Kovid-19 nedeniyle Avrupa’da ve Orta Asya’da ortaya çıkan durum çok ciddi” diyen Dünya sağlık Örgütü’nün Avrupa Direktörü Hans Kluge, daha önce yaptığı çağrıları yineledi ve aşı, maske ve mesafe önlemlerine ek olarak yeni önlemlerin hayata geçirilmesini talep etti