El Salvador'da geniş katılımlı Bitcoin toplantısı

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, 44 ülkeden merkez bankası yetkilileri ile finansal otoritelerinin katılacağı bir toplantıya ev sahipliği yapacaklarını açıkladı.

El Salvador'da geniş katılımlı Bitcoin toplantısı

Ekonomi gündeminde Bitcoin'in ve kripto piyasalarının tarihi düşüşü var.

Yatırımcıları tedirgin eden ve ekonomistlerin art arda açıklamalarına neden olan kripto piyasalarındaki büyük düşüş, Orta Amerika ülkesi El Salvador'da masaya yatırılacak.

44 ülke bir araya gelecek

Devlet Başkanı Nayib Bukele, 44 ülkeden merkez bankası yetkilileri ile finansal otoritelerinin, kripto para birimi Bitcoin başta olmak üzere dijital ekonomiye ilişkin konuları görüşmek üzere El Salvador'da toplanacağını bildirdi.

Bukele, konuya ilişkin sosyal medya hesabı Twitter'dan, "Yarın, 32 merkez bankası ve 12 finans otoritesi (44 ülke); finansal kapsayıcılık, dijital ekonomi, bankasız bankacılık, Bitcoin'in sunumu ve ülkemizdeki faydalarını görüşmek üzere El Salvador'da bir araya gelecek." ifadesini kullandı.

Bukele, toplantıya Paraguay, Angola, Gana, Namibya, Uganda, Gine, Madagaskar, Haiti, Burundi, Esvatini, Ürdün, Gambiya, Honduras, Maldivler, Ruanda, Nepal, Kenya, Pakistan, Kosta Rika, Ekvador, Mısır, Nijerya, Senegal, Dominik, Moritanya, Kongo, Ermenistan ve Bangladeş gibi ülkelerden yetkililerin katılacağını bildirdi.