Elon Musk'a kötü haber! Starlink internet hızı düşmeye başladı

Elon Musk'ın uydu internet hizmeti Starlink hakkında yayınlanan son hız raporu, önemli bir hız düşüşü olduğunu gösteriyor.

Elon Musk'a kötü haber! Starlink internet hızı düşmeye başladı

Ookla hız testlerine göre, Starlink'in ABD'deki ortalama indirme hızları 2022'nin ilk ve ikinci çeyreği arasında 90,6 Mbps'den 62,5 Mbps'ye düştü. Starlink'in ABD'deki upload (yükleme) hızları ise aynı zaman diliminde 9,3 Mbps'den 7,2 Mbps'ye düştü.

Ortalama gecikme de Starlink'in ABD'deki müşterileri için biraz daha kötüleşti ve 43 ms'den 48 ms'ye yükseldi. En son sayılar, Ooka'nın dünya çapında Starlink hızlarıyla ilgili 2022 ikinci çeyrek raporunda yer alıyor. Raporda, "Geçtiğimiz yıl boyunca anket yaptığımız her ülkede Starlink hızları, hizmete daha fazla kullanıcı kaydoldukça azaldı" deniliyor.

Elon Musk'a kötü haber! Starlink internet hızı düşmeye başladı - Resim : 1

İkinci çeyrek raporu, birçok ülkede Starlink hızlarında yıldan yıla önemli düşüşler kaydederken, genel performansın normal internet hızlarına göre hala oldukça iyi olduğuna dikkat çekiyor:
“Speedtest Intelligence, Starlink için medyan indirme hızlarının Kanada, Fransa, Almanya, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve ABD'de düştüğünü ve hizmete daha fazla kullanıcı kaydoldukça 2021'in ikinci çeyreğinden 2022'nin ikinci çeyreğine kadar yüzde 9 ile yüzde 54 arasında düştüğünü ortaya koyuyor. Bununla birlikte, Starlink, 2022'nin ikinci çeyreğinde Kuzey Amerika'da hala en az 60 Mbps'lik bir ortalama indirme hızına ulaştı; bu, en az bir bağlı cihazın, video akışı, oyun indirme ve arkadaşlar ve aile ile görüntülü konuşma dahil olmak üzere internetteki çoğu şeyi yapması için fazlasıyla yeterli.

Yükleme hızları da Starlink'te yavaşladı ve geçtiğimiz yıl takip ettiğimiz tüm ülkelerde hızlar düştü. Gecikme, çoğu ülkede (sabit genişbant ile karşılaştırıldığında yüksek olsa da) nispeten sabit kalırken biraz daha iyi sonuç verdi. Gecikmenin 23 ms’e düşmesiyle Yeni Zelanda istisna bir durumdu. Çoğu kullanıcı için, hizmeti olmayan, yavaş hizmet veren veya hızlı İnternet için birkaç uygun fiyatlı seçeneğin olmadığı alanlar için bu düşüşlerin hâlâ faydalı bir hizmet verdiğini düşünüyoruz.”

 

Bir yıl önce, 2021'in ikinci çeyreğinde Ookla, Starlink'in ABD'deki ortalama indirme hızlarının 97.2 Mbps, yüklemelerin 13,9 Mbps olduğunu ve gecikme süresinin 45 ms olduğunu bildirdi. Starlink, web sitesinde, kullanıcıların 50 ila 200 Mbps indirme hızları, 10 ila 20 Mbps yükleme hızları ve 20 ila 40 ms gecikme bekleyebileceklerini söylüyor. Musk'ın Haziran ayı başlarında Twitter hesabında yayınladığı bir SpaceX sunumuna göre Starlink'in 32 ülkede yaklaşık 500.000 kullanıcısı vardı.

Elon Musk'a kötü haber! Starlink internet hızı düşmeye başladı - Resim : 2

3.000'den fazla uydusu var

Starlink'in şu ana kadar yörüngede 3.000'den fazla uydusu bulunuyor. İnternet sağlayıcısı, halihazırda işletilmekte olanlar da dahil olmak üzere yaklaşık 12.000 uyduyu yerleştirmek için FCC iznine sahip ve sonunda on binlercesini fırlatmak için yetki istiyor.

Starlink yavaşlamış olsa da, Ookla'nın ikinci çeyrek verileri, daha düşük hızlara ve çok daha kötü gecikmeye sahip Viasat ve HughesNet uydu hizmetlerinden açık ara daha iyi performans gösterdiğini gösteriyor. ABD'de Viasat, 23.7 Mbps'lik ortalama indirme hızları, 2.8 Mbps'lik yükleme hızları ve 631 ms gecikme süresi açıkladı. HughesNet ise, 22.6 Mbps indirme, 2.5 Mbps yükleme ve 716 ms gecikme süresine sahip.

Başından beri, Starlink'in evlerinde sağlam bir kablo veya fiber bağlantısı olmayan insanlar için en uygun seçenek olacağı açıktı. Son veriler bu genel sonucu değiştirmiyor, ancak beklenenden daha yavaş hızlara ulaşabilen Starlink kullanıcılarının üzülmeleri için iyi bir de neden sunuyor.