Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı bugün yapılacak

Türkiye genelinde bugün Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) yapılacak.

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı bugün yapılacak

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) saat 10.15'te başlayacak. Sınavda adayların öğrenim düzeyine ve engel grubuna uygun 60 sorudan oluşan "Genel Yetenek" ve "Genel Kültür" testleri uygulanacak. Testler her öğrenim düzeyi ve engel grubu için ayrı soru kitapçığı olarak hazırlandı. Testleri cevaplama süresi 60 dakika olacak ancak engel gruplarına göre 20, 30 ve 40 dakika olmak üzere farklı ek süre uygulamaları yapılacak.

EKPSS adayları, saat 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

Tedbirler açıklandı

Sınavda koronavirüs salgınına karşı tedbirler alınacak. Bu kapsamda, sınav binalarının ve salonlarının sınavdan önce detaylı temizliği yapılacak ve dezenfekte edilecek.

Koronavirüs önlemleri kapsamında adaylara sınav binası girişlerinde görevlilerce maske ve dezenfektan dağıtılacak, isteyen adaylar, kendileri de dezenfektanlarını yanlarında getirebilecek. Sınav görevlilerine maske ve dezenfektan ile lateks eldiven de dağıtılacak. Adaylar ve görevliler, kendi maskelerini ve siperliklerini de kullanabilecek.

Ne zaman açıklanacak?

Sınav görevlilerinin COVID-19 durumları, HES kodları aracılığıyla takip edilecek. Koronavirüsle ile ilişiği olan adaylar HES kodlarından belirlenecek. Bilim Kurulunun önerisi doğrultusunda koronavirüs tedbirleri kapsamında adaylar, sağlık durumlarına göre gruplara ayrılacak ve sınav merkezlerinde hazırlanan ayrı salonlarda sınava alınacak. 

Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimse okul bahçelerine giremeyecek. Adaylar, sınav görevlilerince yönlendirilecek. Sınav sonuçları, 17 Aralık'ta açıklanacak.