Barbaroslar'ın ilk fragmanı yayınlandı! Barbaros'taki hatalar sosyal medyanın diline düştü

Diriliş Ertuğrul'daki başarılı performansının ardından Engin Altan Düzyatan'ın merakla beklenen yeni dizisi Barbaroslar'ın ilk fragmanı yayınlandı.

TRT’nin yeni dizisi Barbaroslar, ilk fragmanının yayınlanmasıyla yapılan çekim hataları nedeni ile sosyal medyanın diline düşmesi bir oldu.

Başrollerini Engin Altan Düzyatan, Ulaş Tuna Astepe, Yetkin Dikinciler ve Caner Topçu'nun paylaştığı TRT 1’in yeni dizisi Barbaroslar’dan ilk tanıtım yayınlandı. Akdeniz’i Türk gölü haline getiren kahramanların hikayesini Barbaroslar, sonbaharda TRT ekranlarında yayınlanmaya başlayacak.

TRT1'de yayınylanan uzun soluklu Diriliş Ertuğrul dizisinde başarılı bir performans sunan Engin Altan Düzyatan, Barbaros Hayrettin Paşa'nın ağabeyi olan Oruç Reis'i canlandırıyor. Dizide Barbaros Hayrettin Paşa'ya ise yeni başarılı bir oyuncu Ulaş Tuna Astepe can veriyor.

 

Hatalar, hatalar...

Tarih dizisinin ilk fragmanındaki hatayı ise Tarihçi Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan Twitter hesabından paylaştı.

“Adamları yelkenliye bindirmişler, dakika 1 hata 1” diyen Gürkan, o dönemde gemilerin kürekle çekildiğini aktardı.

Gürkan’ın paylaşımları şöyle:

“Yanda toplar. Herhalde 1680'lerde falanız. Bravo :) Kadırga ne, kalyon ne, gemilerde topların sayısı ne zaman arttı vs. Hadi okumuyorsunuz Youtube'da da anlattık 600.000 kişi izledi daha hala böyle yanlışlar.

O dönemde Akdeniz'deki korsan gemileri kadırgaydı ve kayık gibi gemilerdi. Kürekliydi bunlar, 100 150 kürekçisi vardı. Top sadece önündeydi ve bir kere ateşlenirdi Borda edilirdi uzaktan top atışı değil. Yani denizde başkasının gemisine atlayıp öldürmeye çalışıyorsunuz.”