Benzin, motorin ve LPG'de büyük indirim

Döviz kurlarındaki sert düşüşün ardından sektör temsilcileri benzin, motorin ve LPG'de ciddi bir indirim beklediklerini ifade etti. EPGİS ve Global Enerji Derneği de benzin ve motorinde ne kadar indirim olacağını açıkladı. İşte detaylar...

Benzin, motorin ve LPG'de indirim

Dün Kabine Toplantısı'nın ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan ekonomide yeni finansal araçların devreye alınacağını ve TL mevduat sahiplerine kur farkının ödeneceğini açıklamasının ardından önemli ölçüde gerileyen döviz kurlarının ardından akaryakıt sektörü temsilcileri büyük indirim beklentisi içine girdi.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) Başkanı Fesih Aktaş, yaptığı açıklamada, dolarda yaşanan sert düşüşün akaryakıt fiyatlarını da etkileyeceğini belirterek, "Cumhurbaşkanımızın açıklamalarının ardından hesaplamalarımıza göre akaryakıt fiyatlarına kısa zamanda yansıyacak ciddi bir düşüş bekliyoruz" dedi. Aktaş, kurdaki düşüş nedeniyle bu hafta içinde benzin, motorin ve LPG ürünlerinin tamamına yansıyacak bir indirim beklendiğini söyledi.

Global Enerji Derneği Başkanı Murat Dilek de Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dün açıkladığı ekonomik tedbirlerin, her sektörü olduğu gibi enerji sektörünü de doğrudan etkilediğini bildirdi.

Dövizdeki düşüşün, enerji piyasasındaki fiyatlandırmalara da yansıyacağına işaret eden Dilek, "Dün atılan adımlarla akaryakıtta fiyatın düşmesi bekleniyor. Bu, enerji sektörünün reel piyasaya desteği olarak yorumlanmalı, biz öyle yorumluyoruz. Akaryakıt fiyatlarındaki düşüşün yüzde 15'lere varacağını düşünüyorum. Adımlar piyasayı pozitif etkiledi." diye konuştu.