Erkeği hamile kalan tek canlı türü! Doğum anını görünce siz de şaşıracaksınız

Tüm canlıların dişisi yeni yavrular dünyaya getirirken tek bir canlının erkeği yavrularını doğuruyor. İşte o canlı, erkek deniz atı. Erkek deniz atları yavrularını dünyaya tek getiren tek erkek canlı. Deniz atının kaydedilen doğum anı o anlar izleyenleri hayrete düşürdü. İşte o görüntüler...

Denizatların boyutları 16 milimetre ile 35 santimetre arasında değişen türleri bulunur. Denizatı ve yılan iğnesi türleri erkek hamileliğinin görüldüğü tek türler olarak bilinmektedirler. Denizatı alt vücuttaki arka yüzgeç ve kafada solungaçların yanındaki göğüs yüzgeçleri ile tam bir balıktır. Bazı deniz atı türleri kısmen saydamdır, bu yüzden akvaryumlarda orada olmalarına rağmen görünmezler ve resimlerde pek sık görülmezler.Erkeği hamile kalan tek canlı türü! Doğum anını görünce siz de şaşıracaksınız - Resim : 1

ERKEK DENİZ ATI NASIL HAMİLE KALIR?

Genelde denizatı türlerinin hamileliği yaklaşık olarak iki ile üç hafta arasında sürer. Erkek denizatında dişi tarafından bırakılan yumurtaları taşıdığı kuluçka kesesi vardır. Çiftleşen çift kuyruklarını birbirlerine sararlar ve dişi uzun bir tüp olan ovipositoru erkeğin kesesine getirir. Yumurta tüpten yukarıya erkeğin kesesine ilerler ve burada erkek daha sonra yumurtaları döller. Embriyolar on gün ile altı hafta arasında gelişirler, bu süre türe ve su koşullarına bağlı olarak değişmektedir. Erkek doğum yaparken, tüm bebek denizatları çıkana kadar boşaltır.

Erkeğin kesesi yumurtalar için tuzluluğu ayarlar, yumurtalar olgunlaşmaya başladıkça dışarıdaki oranla eşitlemek için yavaşça arttırır. Yumurtadan çıkan yavrular ebeveynlerinden bağımsızdır. Bazıları gelişme zamanlarını okyanus planktonlarıyla geçirirler. Bazen, erkek denizatı yeni çıkmış yavruları tüketebilir. Diğer türler hemen yaşama deniz dibi canlısı (bentos) olarak başlar.

Erkeği hamile kalan tek canlı türü! Doğum anını görünce siz de şaşıracaksınız - Resim : 2

EŞLER BİRBİRLERİNE KUR YAPAR

Denizatları genellikle tek eşlidir, ancak bazı türler sürü halinde yaşamayı sevmektedirler. Tek eşli çiftlerde, erkek ve dişi birbirlerini sabahları ve bazen akşamları aralarındaki bağı kuvvetlendirmek için kur yaparak karşılarlar. Günün geri kalanını birbirlerinden ayrı olarak yiyecek aramakla geçirirler.