Türk sinamasının usta ismi Erol Taş'a büyük saygısızlık! Görüntüyü gören "Yazıklar olsun" diyor

Türk sinemasının "Kötü adamı" Erol Taş, oyunculuğun yanı sıra kahve de işletiyordu. Taş'ın kahvesi adeta bir kültür mirası haline gelmişti. Son halini gören "İçler acısı" diyor.

Demokrat Genel Başkanı Yardımcısı İlay Aksoy, Türk sinemasında 600'e yakın filmde oynayan, Erol Taş'ın işlettiği, Fatih ilçesindeki Cankurtaran Mahallesi'nde bulunan meşhur kahvehaneyi ziyaret etti. 1998 yılında hayatını kaybeden Erol Taş’ın akrabaları tarafından 2010 yılına kadar işletilen, sonradan Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devredilen kahvehane, son 6 yıldır bakımsızlıktan harabeye döndü. Muhtar ziyaretleri kapsamında Erol Taş'ın yeğeni olan mahalle muhtarı Nevin Taş ile bir araya gelen İlay Aksoy, evsizlerin barındığı kahvehane hakkında bilgi aldı.

"BİLDİĞİM KADARIYLA BURASI OTELE DÖNÜŞTÜRÜLECEK"

Nevin Taş, Aksoy’a, "Ben, doğma büyüme Cankurtaranlıyım, Cankurtaran Mahallesi Muhtarı’yım. Benim çocukluğum burada geçti. Burası iki defa el değiştirdi. Burası değerlendirilemedi. Sonra vakfa geçti. Bildiğim kadarıyla burası otele dönüştürülecek. Burayı adres olarak biliyorlardı, Erol Taş Kahvesi olarak. Herkes burayı kolaylıkla bulabiliyordu. Burası bir nostaljiydi. Burası değerlendirilseydi bambaşka olurdu" diye konuştu.

"HARABEYE DÖNMÜŞ VAZİYETTE"

Aksoy ise yetkililere seslenerek "Erol Taş'ın meşhur kahvesi harabeye dönmüş vaziyette. Burası bizim için kültür değeri esasında" dedi.

EROL TAŞ KİMDİR?
Erol Taş, Türk sinemasında canlandırdığı kötü karakterlerle hafızalara kazınmıştır.

Erol Taş, 28 Şubat 1926 tarihinde Erzurum'da dünyaya geldi. Henüz iki yaşındayken babası Hamza Bey'in ölümü üzerine annesi Nefise Hanım ile birlikte İstanbul'a taşındı. Ailesine yardım etmek için okuldan ayrıldı ve çeşitli işlerde çalıştı.

O dönem boksörlük de yapan Taş, 1947 yılında İstanbul ve Türkiye ikinciliğini kazandı. Aynı yıl askere gitti. Daha sonra Cankurtaran’da bir iplik fabrikasında çalışmaya başladı.