Piyango vurdu! Ev fiyatları iki katına çıktı

Pandemi nedeniyle yaz sezonu açılmadan evi olanları sevindiren haberler gelmeye devam ediyor. Yazlık yerlerde konut fiyatları ve kiralar katlanarak arttı.

Piyango vurdu! Ev fiyatları iki katına çıktı

Koronavirüs salgını ile birlikte izole bir yaşam sürmek isteyenlerin tercihi yazlık evlere olan talep arttı. Çeşme'de kiralık ev fiyatları gelir düzeyi orta seviyede olanlar için zorlayıcı oldu. Gayrimenkul danışmanı Serhat Önyer, otoyolun tamamlanmasının ardından bölgeye, İzmir'in yanı sıra Bursa ve İstanbul'dan da talep olduğunu ifade etti.

Alaçatı'da ortak havuzlu bir sitede, 3 banyo ve 4 odalı evin sezonluk kirasının 165 bin lira olduğuna dikkat çeken Çeşme’de gayrimenkul danışmanı olarak hizmet veren Hürriyet Doğan da ortak havuzlu sitelerde bölgede rakamların 150 bin liradan başladığını, Mamurbaba mevkisine gidildikçe rakamların 750 bin liraya kadar çıktığını kaydetti.

Geçen yıla göre bölgede kira fiyatlarında yüzde 50 ile 60 arasında artış olduğunu ifade eden Doğan, pandemi ve depreminin artışı sağladığını söyledi.

İzmir'deki satılık daire fiyatına Mamuroba’da sezonluk ev kiraladıklarını kaydeden Ilıca Boyalık, “Bölgede ev fiyatları arttı. 350 bin liradan başlayıp 750 bin liraya kadar kiralanıyor" dedi.

Çeşme esnafı da ilçe nüfusunun artışından memnun olduklarını dile getirdi. Restoran işletmecisi Selim Akbaykal, kiralık ya da 3 ay sezonluk ev arayışında olanlarla sık karşılaşmaya başladığını söyledi.

Akbaykal, "Pandemiden ve özellikle İzmir depreminden sonra Çeşme'ye talep arttı. Çünkü insanlar kendilerini burada güvende hissediyor. Çeşme bu yıl en kalabalık kışını yaşadı. 46 bin olan nüfusumuz 250 bine dayandı. Baharla birlikte talep daha çok artmaya başladı. Bundan üç, dört yıl önce bir ev alabileceğiniz rakamlara, şu an ancak kiraya çıkabiliyorsunuz. Talebin çok olmasından dolayı sezonluk kiraların 300- 350 bin liraya kadar çıktığını duyuyoruz. Çeşme’ye son yıllarda İstanbul, Ankara ve Bursa’nın dışında gurbetçiler de gelmeye başladı” diye konuştu.

Karantina süresince temiz hava ve bahçeli ev hayali kuranların talebi artırdığını söyleyen Marmaris Emlakçılar Derneği ve İstanbul Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Zülfikar Soyvural, sözlerine şöyle devam etti:

Salgın insanların evlerde aradığı beklentiyi değiştirdi. Özellikle büyükşehirlerde yaşayan üst gelir seviyesine sahip aileler, Güney Ege’de dünyaca bilinen Marmaris, Bodrum, Fethiye ve Datça gibi ilçelere yöneldi. Müstakil, günü birlik villalarda tatil yapmak için talep arttı. Şimdiden ön ödemeli rezervasyonlar mevcut. Yaz sezonunda Marmaris ve kırsal turistik mahallelerinde günü birlik ya da sezonluk kiralık müstakil villa kalmayacak gibi görünüyor.

Finans ve Emlak Uzmanı Figen Gedik de henüz sezon başlamadan taleplerin oluştuğunu belirtti.

Gedik, “Üst gelir grubunun beğenisine uygun villa buluyoruz. Ultra lüks dediğimiz içinde havuzu, bahçesi, yaşam alanları olan, 4+1 ve üstü villalar günlüğü 3 bin ile 5 bin lira arasında alıcı buluyor. Özellikle İstanbul, Ankara ve Güneydoğu’dan yoğun talep aldık” ifadelerini kullandı.