Eyvah eyvah! Emekli olacaklar dikkat! Emeklilik tarihleri gecikecek

Koronavirüs salgını ile hayatımıza daha fazla giren kısa çalışma ve ücretsiz izin gibi kavramlar da farklı bir boyut kazanıyor. Bu ayın sonunda sona ermesi beklenen kısa çalışma ödeneğine ilişkin uzmanlardan kritik uyarı geldi: "Emekli olma süreniz gecikebilir!"

Koronavirüs salgını sürecinin Türkiye ekonomisine vereceği hasarı aza indirme hedefiyle işveren ve çalışanlara sağlanan destek ödemelerinde kritik dönemece girildi. Koronavirüs iş süreçlerini değiştirirken geleceğe ilişkin kaygıları da artırdı.

Bu ayın sonunda sona erecek kısa çalışma ödeneğine ilişkin uzmanlar uyardı. Uzmanlar emekli olacak vatandaşları prim ödemelerine ilişkin uyardı.

Buna göre, eğer kısa çalışmaya giden bir iş yerinde faaliyet tamamen durmuşsa kısa çalışma ödeneği alan çalışanlar için emeklilik primi yatırılmıyor. 

Genel sağlık sigortası primi İŞKUR tarafından yatırıldığı için sağlık hizmetlerine erişim konusunda sorun olmasa da emeklilik için prim günü eksik olan kişiler için bu süreçte emeklilik priminin ödenmemesi önemli bir sorun teşkil ediyor. Emeklilik primi ödenmeyince yaşını tamamlamış ancak prim günü eksiği olan kişiler için emeklilik tarihi gecikiyor.

Aynı şekilde pandemi ücretsiz iznine gönderilen çalışanlar için de işveren emeklilik primi yatırılmadığından, ücretsiz izne çıkartılan kişilerin de emeklilik tarihleri de gecikiyor.

Kısa çalışmaya gidilen ancak faaliyetin tamamen durmadığı işyerlerinde çalışan kişiler çalıştıkları gün kadar emeklilik primine hak kazanıyor.

İşte bu kişiler için borçlanma hakkının kapsamı genişletilirse emekliliğin gecikmemesi sağlanabilir.

Faaliyetin tamamen durmuş olduğu işyerlerinde çalışanlar ve ücretsiz izne çıkartılan kişiler için bugün itibarıyla kısa çalışma ya da nakdi ücret desteği alınan günleri borçlanma imkanı bulunmuyor.