Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan tv100'e konuştu: İmamoğlu polemik yaratıyor! Siyaseten sıkışmışlık hissini mağduriyet yaratarak çözmeye çalışıyor

Başak Şengül ile Doğru Yorum programına bağlanan Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, Ekrem İmamoğlu'nun Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı açılış davetiyle ilgili tartışmalara ilişkin "Bir büyükşehir belediye başkanını ben davet edecek olsam, mail üzerinden altına bakanlığın etiketini yaparak davet etmem. Ekrem Bey buradan bir polemik üretmeye çalışıyor. Siyaseten sıkışmışlık hissini mağduriyet yaratarak çözmeye çalışıyor." dedi.

Devlet eski Bakanı Dr. Masum Türker, gazeteci Nedim Şener, güvenlik uzmanı Mete Yarar, Devlet eski Bakanı Mehmet Sevigen, gazeteci-yazar Gürbüz Evren, İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Ramazan Kurtoğlu, Başak Şengül ile Doğru Yorum programına konuk oldu. 

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, tv100 yayınına bağlanarak, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı Sistem Hattı açılış daveti tartışmalarıyla ilgili konuştu.

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan'ın açıklamalarından satır başları:

"BİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANINI MAİL İLE DAVET ETMEM"

Ben bu işlerle gündeme gelmeyi seven birisi değilim. Seçilirsem 30. yılım siyasette olacak. Yıllardır aktif siyasetin içerisindeyim. Daha önce birçok görevde bulundum. Burada bir davet üzerinden bir konu tartışılıyor. Bu yapılan hadise, Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılıyor. Biz de bu projenin paydaşıyız. Projenin etrafında reenkarnasyon alanları için uğraşıyor. Daveti yapan bakanlık. Davetiyeyi il protokolünde belli yerlere, burada açılış yapılıyor diye mail yoluyla atılır. Bir büyükşehir belediye başkanını ben davet edecek olsam, mail üzerinden altına bakanlığın etiketini yaparak davet etmem. Şahsı adına yazılmış, imzayla birlikle davet ederim. Toplu mail olarak atılmış. Sonra da büyükşehir özel kalemi tarafından dönülmüş. Bizim de özel kalemimiz tarafından da 'bu bizim açılışımız değil, toplu mail olarak atılmış' dendi.

"EKREM BEY POLEMİK YARATIYOR"
Ben polemiklerle anılan birisi değilim. Yapmamaya çalıştım. İmamoğlu benim eski arkadaşım, çok eski tanıyorum. Konu burada çok açık bir şekilde özel kalemler nezdinde konuşulmuş bitti. Bu konu benim gündemine ilk kez dün geldi. Bugün yalnız ben açıklama da yaptım. Sayın İmamoğlu, İstanbul'un bir ilçesindeki konuşmasında bu maili yayınlayarak hem bana teşekkür ediyor filan. Oradaki değerli arkadaşlarımıza da söyleceğim şey şu: Ekrem Bey'in amacı davet edildim, edilmedim meselesi değil. Buraya gelmek gibi bir meselesi yok. Ekrem Bey buradan bir polemik üretmeye çalışıyor. Ekrem Bey son 5 yıldır tam İstanbul'da bunu yapıyor. 

"SİYASETEN SIKIŞMIŞLIK HİSSİNİ MAĞDURİYET YARATARAK ÇÖZMEYE ÇALIŞIYOR"
İmamoğlu, önceki seçimde polemikler üzerinden seçim kazandı. Şimdi muhtemelen anketlerde bu fark kapandı, bizim lehimize dönmüş olabilir. Bir panik havası ben seziyorum. Bu tartışma üzerinden en iyi bildiği işi, polemik yapmaya çalışıyor. Basit bir telefon üzerinden çözülebilecek konu üzerinden polemik yaratılıyor. Mesele davet edilmek değil, polemik üretmek. Siyaseten sıkışmışlık hissini mağduriyet yaratarak çözmeye çalışıyor. 

"ÇOK NEZAKETSİZ BİR DURUM" 
Ekrem Bey’in meselesi burada davet almak, gelmek, gitmek meselesi değil. Eğer öyle olsaydı birbirimizde 20 yıldır telefonumuz var. Açıp Ergül böyle bir şey var mı yok mu diyebilirdi. Benim olduğunu iddia ettiği maille beraber onu ekranlara yansıtarak bir tartışma konusu açmak, bunun üzerinden Murat Kurum Başkanımızı dövmeye çalışmak, her şeyin ötesinde bir siyasi rakiplikten öte çok nezaketsiz bir durum.