Felaket için geri sayım! Canavar yavrularıyla geliyor

İnsanlığın sonunu getirebilecek felaketler zincirinin ilk halkasını tetiklemesinden korkuluyordu... Ve korkulan oldu. Uzmanların uyarı üstüne uyarı yapmasının ardından 'canavar' bir kez daha görüntülendi. Yeni uydu görüntülerine göre hala büyük bir tehdit oluşturuyor.

Koronavirüs salgınını bir an unutturan ve bütün dünyayı alarma geçiren tehlikede geçen ay, korkudan titreten yeni bir gelişme yaşandı. Bilim insanları, çarpışmayla insanlığın sonu getirebilecek felaketler zincirinin ilk halkasının tetiklenebileceği uyarısında bulunuyordu.

Antarktika'daki Larsen C buz tabakasından koptuğunda yüzölçümü 6 bin kilometrekare olan ve adım adım izlenen meşhur A68a buzdağı, kısa süre önce bir kere daha bölünmüştü.

Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) gözlem uydularından Kopernik-3'ün 29 Kasım-17 Aralık arasında çektiği fotoğraflar, bu durumu gözler önüne serdi.

Dünyanın en ünlü buzdağı sayılan A68a, Güney Georgia adasına doğru ilerleyişini sürdürüyor. Bir zamanlar birleşik bir buzdağı olan A68a'ya artık iki küçük parça (A68d ve A68e) eşlik ediyor. Uzmanlar bu iki küçük parçaya 'canavarın yavruları' diyor.